| HD6685 a întrebat:

Imi putei da niste idei despre cruciade? nu vreau site

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Adică ai de scris despre cruciade?
Uite cât ştiu eu.
Cruciadele sunt expediţii militare, organizate cu scopul de a eliberea locurile sfinte(Palestina), care erau ocupate de nişte turci islamici.
Acestea au fost următoarele:
Prima cruciadă (1096-1099) - S-a desfăşurat în 2 etape. În prima etapă s-au dus săracii, dar care nu mai luptaseră până acum, nu erau nici organziaţi, aşa că au fost măcelăriţi. Apoi s-a udus nobilii cavaleri, şi au reuşit să cucerească teritoriile, să înfiinţeze un regat, după modelul celor din Europa.
Dar, mai apoi, aceste locuri au fost recucerite.
Asta a fost cauza pentru care a început a doua cruciadă.
Atunci s-au dus mai mulţi nobili, pentru că :
1. Papa(conducătorul bisericii apusene) a interzis, o perioadă din an să se mai poarte lupte. Cavalerii nu mai aveau cum să-şi câştige pâinea, deci s-au dus în cruciadă
2. Negustorii vroiau să controleze comerţul în orient
3. Papa le-a promis celor care se duc în cruciadă că li se vor ierta păcatele.
Deci, a doua cruciadă: a fost înfrântă. Nu au reuşit să cucerească teritoriile sfinte.
A treia cruciadă a fost la fel.
În a 4-a cruciadă nu au reuşit să elibereze locurile sfinte, dar au cucerit Constantinopolul.

Sper că te-am ajutat.
Baftă!

1 răspuns:
| brutmunt a răspuns:

Cruciadele au fost expediții militare ale feudalilor apuseni cu scopul de a cuceri și coloniza regiuni din Orientul Apropiat, îndeosebi Palestina și Ierusalimul.

Ele au apărut într o societate aflată în plină expansiune politică și militară și sunt o întregire a procesului de colonizare petrecut în Europa, la ele participând toate clasele și păturile sociale.