| PisicutzaCenusie a întrebat:

Imi puteti da si mie perfectul simplu la lb. engleza?

Răspuns Câştigător
| M4SOnIC a răspuns:

A. FORMARE

1. La forma afirmativa se foloseste infinitivul fara particula "to" al verbului:
to run / run

I run
You run
We run
They run

La persoana a III-a singular se adauga terminatia -s:
He runs
She runs

2.La forma interogativa se foloseste auxiliarul do sau does (la persoana a III-a singular) urmat de verb:
Do I run?
Do you run?
Does he run?
Does she run?
Do we run?
Do you run?
Do they run?

Observati ca numai auxiliarul se conjuga!

3.La forma negativa se foloseste do not(cu forma sa contrasa don't) sau does not(cu forma sa contrasa doesn't) pentru persoana a III-a singular:

I do not (don't) run
You do not (don't) run
He does not (doesn't) run
She does not (doesn't) run
We do not (don't) run
You do not (don't) run
They do not (don't) run

4.La forma interogativ-negativa se foloseste don't / doesn't, inversandu-se ordinea dintre subiect si auxiliar. Forma contrasa e cel mai des folosita:

Don't I run?
Don't you run?
Doesn't he run?
Doesn't she run?
Don't we run?
Don't you run?
Don't they run?

B. INTREBUINTARE (cand folosim acest aspect al Prezentului in vorbire)

1 răspuns:
| Nimixpecial a răspuns:

Ce ti-a dat masonic acolo e prezentul.Perfectul simplu se formeaza prin verbul auxiliar (to have) la prezent, urmat de forma a 3a a verbului(neregulat sau regulat).