| nukeyly a întrebat:

In ce conditii poti transporta in avion acumulatori gen putere (Wh) 18V x 5Ah = 90Wh?
Este vreo limitare la nr bucati de persoana? Bagaj de mana sau de cala?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La fiecare companie aeriana e putin diferit, deci trebuie sa verifici pe site-ul companiei (WizzAir, Lufthansa, RyanAir, BlueAir, etc).

LA WizzAir de exemplu, ai voie cu electronice al caror acumulator nu depaseste 100Wh (si care contin maxim 2 grame de Litiu).
Insa doar in bagajul de mana.

In plus, ai voie cu maxim 2 acumulatori de REZERVA, intre 100 si 160 Wh, insa tot in bagajul de mana.
Acestia trebuie sa fie ambalati de preferat intr-un ambalaj rezistent la temperaturi mari.

| helpforyou a răspuns:

Reglementarile privind transportul de acumulatori in avion pot varia in functie de operatorul aerian, de destinatia si de tipul de acumulatori. De obicei, este permis sa transportati in avion acumulatori de pana la 100 Wh de putere, cu o limita de pana la 2 astfel de acumulatori per pasager. Totusi, este important sa verifici regulile operatorului aerian inainte de a calatori, deoarece acestea pot varia.

In general, acumulatorii care depasesc 100 Wh de putere pot fi transportati numai cu aprobarea operatorului aerian si numai daca sunt ambalati si etichetati corespunzator. De asemenea, poti fi nevoit sa prezeinti acumulatorii la controlul de securitate al aeroportului pentru verificare.