| roby23 a întrebat:

In ce consta la camera foto al unui mobil face detection?

Răspuns Câştigător
| hailei2007 a răspuns:

Este o tehnologie care, asa cum spune si numele, detecteaza cand in poza apar figuri umane (adica nu e doar peisaj sau nu sunt doar obiecte, animale, etc) in principal pentru a evita ca focusul sa fie pus aiurea, adica sa nu apara mijlocul imaginii focusat si restul blurat... Ar mai fi si functia blink detection care observa (teoretic) atunci cand una din persoanele ce apar in poza clipesc, si te atentioneaza pentru a face poza din nou

8 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

Detecteaza fete umane.

| djrobby a răspuns:

Este face and smail detectioc si cand o activezi, telefonul face poza automat, ma detectarea fetei sau a zambatului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand faci o fotorafie iti arata zona fetei, pentru a nu o prinde clipind, ochi rosii sau alte astea...

| blackfox a răspuns:

La face detection in momentul in care zambesti iti face fotografie fara sa mai apesi tu pe buton

| Sergiulica_3711 a răspuns:

Intr-un patratel care urmareste fetele persoanelor din cadru.

| DEBrown a răspuns:

Pai softul camerei cand detecteaza o fata care zambeste face poza.

neluL
| neluL a răspuns:

Face detection-->detecteaza fetele persoanelor care se incadreaza in acea poza(localizeaza fata)! Face detection -> este o tehnologie computer care determină locaţiile şi dimensiuni de chipuri umane în imagini. Aceasta detectează trasaturi faciale şi ignoră orice altceva, cum ar fi cladiri, copaci şi organisme din poza.
Bafta!

| hailei2007 a răspuns:

Ce spuneti voi cu zambetul este smile detection, nu face detection si de fapt se cheama smile shutter, cel putin la Sony asa este. face detection este ce am spus eu mai devreme