| catalin542000 a întrebat:

În general, obezitatea iti poate provoca senzații de amețeală și o oarecare senzație (când stai nemiscat) ca și când te-ar tine cineva de cap sau ca o mica presiune la nivelul capului?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da,mai ales daca ai tensiunea marita.
Fa-ti si analizele generale de sange!

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Am înțeles. Am făcut analize de sânge, nu am nici o lipsa de nimic, am fost la cardiolog sa vad dacă nu cumva o fi ceva de la inima dar aparent vad ca totul a fost bine, nu am nimic și am mai făcut un ct la cap ca îmi era frica cumva sa nu am vreau ceva, ca pe la început aveam și dureri la greu pe rand, ma lua pe rand ba pe o parte, ba pe alta, suportabile nu erau dureri incredibile, dar ca orice durere o simți, da și totul este bine și la cap, nu am nimic.
Ma gândesc acum, din cauza greutății poate (desi sunt gras de mai bine de 7 ani și nu am avut nici o treaba și acum in afara de senzațiile de amețeală, eu ma simt bine, adică nu sunt într-o vreo faza în care sa zici ca nu mai pot sau ceva de genul), dar totuși ma gândeam ca poate datorita grăsimii cumva sa fie cauza de pe la coloana vertebrala sau cervicala, amețeală?

Mmna, altceva ce sa zic, tensiunea e buna, 12 cu 7, mai am și 13 cu 8 din când în când dar mai am și 11 cu 5 sau poate uneori chiar 10 cu 7 (tensiunile astea luate stand normal pe canapea în poziție sezut), glicemia îmi este buna la valorile normale, mmda colesterolul marit din analize și cam atât, apa beau, de dormit dorm și parca tot simt ceva prin vârful capului cumva o mica dar enorm de mica zvacnire dar parca apare și în fata capului, alte dați parca e pe la ceafa, ca am avut ceva timp senzație de ceafa sensibila cumva parca o simțeam mai altfel și mai avusesem senzația de alunecare în spate tot de la ceafa, era o senzație de asta din când în când cum ca eu merg și ceafa rămâne în urma, dar au trecut senzațiile astea de la sine totuși.
De lovit nu m-am lovit nicăieri la cap, oricum stau numai în casa majoritatea timpului și când ies pe afara, sunt numai la mine în ograda.
Și în general diminețile nu am nimic, pana la aproape jumătatea zilei, nu știu, mai în urma suportam și căldura la greu sau ecranul alb, acum parca dau senzații de ameteala, care și senzația asta e ciudata, mai mult de cap tulbure sa zic, ca eu simt ceva din când în când dar dacă misc rapid din cap, nu am nimic, dar de simțit simt totuși asta cam tot timpul și mai este o senzație în cate chiar începe cumva procesul asta de a ameții dar este de o fracțiune de secunda, nu apuc sa ametesc ca se duce rapid senzația, totuși este suficient încât cumva sa tresar cumva, sa îmi vina cumva o oarecare panica când simt asa ceva dar trece la fel de repede ca și senzația respectiva, ca eu de felul meu ma cam sperii la orice simt, numai pe la spitale sa nu fiu dus (eu în general). Și am mai fost pe la neurolog, i-am explicat ce și cum, acum mi-a dat sa iau vertimed de 16mg, dar nu a avut la farmacie asa ca iau betahistina de 16mg (este același lucru), trebuie sa iau timp de 3 luni o pastila dimineața și seara și după încă 2 săptămâni jumate de pastila dimineața și seara (ca să ma pot lasa încet încet de tratament ca cică organismul s-ar obișnui cu substanta asta și dacă ma las dintr-o data de tratament cică ar provoca ameteli). Acuma eu merg pe a treia săptămână de când iau pastila. Mmna, încă simt ceea ce simt, diminețile sunt ok dar în timpul zilei și când stau nemiscat în special (pentru ca dacă ma misc, nu mai simt senzația la cap ca de presiune cumva, nu mai simt nimic) dar dacă stau ca statuia, atunci incep sa simt și este enervant.
Treaba asta o am din februarie, a început asa pe neașteptate, o dimineața normala, totul normal, nici o treaba, eram în camera în picioare și dintr-o data ameteala și vreo 3 zile a fost ameteala, ameteala deci ameteala aia de te da peste cap și ești într-o postura foarte proasta, bine ca mergeam, aveam echilibru, mergeam chiar drept, fără greata, vărsături, nimic, doar amețit atât. A trecut, după a urmat un fel de senzație de zvacnire a capului dar tare împrejurul capului sau ca o presiune nu știu cum sa spun, destul de tare, ceva zile la greu toată ziua, după ce s-a dus senzația, a început o perioada în care nu mai aveam nimic decât ca aveam senzația de alunecare la ceafa și ceafa ușoară sau sensibila și când stăteam ca statuia și puneam privirea fixa pe ceva, parca simțeam ca îmi venea ceva, nu știu cum sa zic din cap cumva și se amplifica cumva senzația, ca să scap, îmi schimbam privirea și poziția capului, m-a ținut ceva timp, după mi-a trecut ceafa sensibila, senzația de alunecare, acea senzație de amplificare a ceva, nu știu ce când aveam privirea fixa, dar mai nou simt ceva cum ca ma tine cineva de cap sau ca o presiune dar cumva nu simt presiune (de fapt, nici nu știu cum ar trebui sa simți senzația de presiune de fapt) și mai este senzatiande ameteala din când în când, poate sa nu ma ia o săptămână chiar doua dar sa ma ia o data pentru vreo secunda, doua, poate și mai puțin de o secunda, cât sa simți ceva rapid și gata, cam atat si este enervant.
În fine, am stat cat am stat și prin iulie, august am făcut astea investigații sa zic, dar nu am găsit nimic, doar mi-a recomandat vertimed probabil deducand ca ar fi ceva de pe la sistemul vestibular, ceva cu circulația poate sau ma rog, nu le am eu, deci i-am povestit ce și cum, a văzut ct-ul și nu am mai avut rost sa îmi vadă și activitatea electrica a creierului dacă am făcut ct-ul și doar mi-a dat asta pastila, a verificat funcțiile neurologice cu ciocanului ala specific, ochii atât, nu mare lucru.
În fine, ma gândeam ca poate grăsimea sa aibă ceva cu coloana vertebrala sau cervicala, ar fi culmea sa slăbesc poate ca oricum ma gândeam la asta și tot sa mai simt ceea ce simt dar nu se știe.
Oricum eu sunt obez de fapt de mult, nu aveam nimic, dar mai știi, poate pana aici a fost sa fie, acum poate am inceput-o cu ameteala sau senzația de fapt de amețeală.
Altceva in afara de coloanele astea și eventual poate de obturarea venelor desi nu simt sa amorțește pe undeva sau sa am probleme de genul (pentru ca s-ar simti), nu am, dar știu eu..., habar n-am.
Ma gândesc ca poate mi-o trece el, doar n-oi rămâne asa tot timpul..., ce sa mai zic...

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Obezitate este starns legata de diabet si conectratia de zahar in sange da ameteli, dureri de cap si viziune dubla la ochi.
Daca elimini zaharul si carbohidratii, in 3 saptamani adictia asta de zahar dispare si odata cu ea dispar ametelile si starile de rau.