| florin422004 a întrebat:

Intrebarea ta este: Cate zile mai sunt pana la eclipsa? E intrebarea romaneasca! Funda?!?!

Răspuns Câştigător
| Raluka222 a răspuns:

Prima eclipsă vizibilă se produce în noaptea de 25 spre 26 aprilie. Este o eclipsă parțială, Luna trecând numai prin umbra Pământului.

Eclipsa începe la ora 21:03, la două ore după ce răsare. Timp de aproape două ore, până la 22:54, se va afla în penumbra terestră, efectul fiind vizibil după ora 22 din cauza opacității mici a acesteia.