| bogdanul a întrebat:

La liceele care nu sunt medii de admitere in brosura se intra pe baza unor teste?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da, ai inteles foarte bine! Aceste scoli apartin filierei vocationale cu diferite profiluri : artistic, militar, pedagogic, teologic, sportiv. In vederea admiterii la aceste scoli vocationale, candidatii sustin, obligatoriu, probe suplimentare de admitere denumite "probe de aptitudini ". Probele de aptitudini se apreciaza prin note care intra in calculul mediei finale alaturi de media obtinuta la Evaluarea Nationala. Daca vor fi admisi(in ordinea descrescatoare a mediei finale si in limita locurilor scoase in concurs), acesti candidati NU participa la repartitia computerizata intocmai celor care nu au sustinut probele suplimentare( de aptitudini ). Acesta este si motivul pentru care in brosura nu apare inscris nici codul scolii, nici media ultimului admis in anul anterior.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, tot examenul face departajarea.