| Unstopable a întrebat:

M-i s-a intamplat ceva foarte grav cu PC-ul. intr-o seara am terminat de facut un cont pe SimsComunity iar imediat a inceput sa mi se downloadeze System Security 2009. ce-o fi ala nu stiu.antivirus.cred.in fineacest program a inceput sa-mi scaneze compputerul, iar cand a gasit toti virusii mi-a blocat accesul la toate programele din PC-ul meu si nu ii poate sterge deoarece trebuie activat contra-cost de pe siteul sau. eu as vrea sa-mi reinstalez windowsul dar PC-ul nu accepta aceasta comanda. va rog, vreau raspunsuri serioase de la cunoscatori. multumiri anticipate happy

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

System Security 2009 nu este un antivirus, ci este efectiv un virus. Problema este ca, odata instalat pe calculator, este foarte greu sa scapi de el. Pe internet vei gasi multe solutii de eliminare, dar si asa va fi greu si va trebui sa ai rabdare sa gasesti cea mai buna metoda pentru ca PC-ul tau sa poata inlatura malware-ul.
http://www.spywarevoid.com/......moval.html
http://www.2-spyware.com/remove-system-security-2009.html
http://windowsprotection.net/......val-guide/
Iti sugerez sa citesti si commenturile celor care au reusit (sau nu) sa scape de SS 2009.

NU uita, pentru viitor! Nici un antivirus adevarat nu se va apuca singur si insistent sa iti scaneze calculatorul si sa se downloadeze pe PC-ul tau! Aplicatiile de acest gen trebuie inchise imediat, chiar daca vei constata ca sunt agresive si e greu sa le opresti. Atunci cand o asemenea aplicatie va incepe sa ruleze pe calculatorul tau, va trebui sa faci un scan al calculatorului, pentru ca malware precum System Security 2009 este de cele mai multe ori adus si instalat de troieni deja infiltrati in sistem.

| Chuck a răspuns:

Nu e antivirus. laughing

Formateaza. L-am luat si eu din naivitate odata. Nu cred ca se poate sterge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in safe mode si il stergi de acolo, insa trebuie sa stergi absolut toate fisierele ce tin de acel virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O rezolvi cu un antivirus avira luat de la cineva nu de pe net, sau afland unde este instalat acel program si intrand in safe mode si sters de acolo

| Unstopable explică:

Daa...vedeti voi. orice program downloadat fie el si antivirus nu poate fi instalat sad

| Unstopable explică:

Da. pai mi-am cam dat seama. da nu stiu ce sa fac. deoarece nu pot nic sa reinstalez windowsul