| stratulatmarian a întrebat:

Ma numesc Marian si locuiesc la o adresa din Braila in wikkend de vineri seara pana duminica seara, unde sunt la zi cu cheltuielile de intretinere, in restul zilelor locuiesc la o alta adresa din Galati. Pot fi obligat sa platesc si la aceasta adresa din Galati cheltuieli de intretinere? Este legal sa platesti cheltuieli de intretinere la 2 adrese diferite avand in vedere ca nu poti fi in acelasi timp la cele 2 adrese?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Legal este să plătești acolo unde locuiești cel mai mult, minim 14 zile calendaristice!
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este legal. Conform legii, poti fi obligat sa platesti intretinerea daca locuiesti mai mult de 10 zile la o adresa. Luna are 30 de zile, asa ca poti plati in doua locuri fara probleme si sunt foarte multi oameni care platesc intretinere in doua locuri. Gandeste-te ca tu consumi 5 zile pe saptamana apa, gaze, etc intr-un bloc, care trebuie platite de cineva. Blocul celalalt nu deconteaza nimic, asa ca fie platesti tu, fie iti obligi vecinii sa-ti plateasca cheltuielile (ceea ce este ilegal si imoral). In situatia data de tine, esti obligat din punct de vedere legela sa platesti intretinere in ambele locuri.