| АнЯ a întrebat:

Magneziul interactioneaza cu acidul clorhidric si cu acidul aulfuric diluat.
Daca admitem ca sau luat cantitati egale de acizi, calculaeaza in care reactie masa de magneziu folosita este mai mare si cu cit?

2 răspunsuri:
| Wrufloukel a răspuns:

Stai așa că-ți răspund acum! Un moment! laughing

| Danny20001 a răspuns:

Mg + 2HCl -> MgCl2+ H2
Mg+H2SO4 -> MgSO4 +H2

notam cu x cantitatea de acid folosit

si avem din prima reactie:
24g Mg-2*36.5 g HCl
y-x g HCl
y reprezinta cantitatea de Mg folosit, si il vom afla in functie de x
y= \frac{24x}{2*36.5}= 0.24 x g Mg folosit din prima reactie

din a doua reactie avem:
24 g Mg-98 g H2SO4
z-x g H2SO4
z reprezinta cantitatea de Mg folosit, si il vom afla tot in functie de x
z= \frac{24x}{98}=0.32 x g Mg folosit din a doua reactie
0.32x>0.24x ⇒in a doua reactie se foloseste mai mult Magneziu cu 0.8 x