| croissant a întrebat:

Maine calatoresc cu avionul. Trebuie neaparat setat modul avion? Si daca e setat mai am internet? Pot sta pe Facebook?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Trebuie setat pe mod avion orice dispozitiv electronic pe durata decolării și a aterizării.
În rest, degeaba activezi la loc toate cele, nu mai ai semnal nici de date, nici de GSM pe durata zborului (cu rare excepții, dar la prețuri cam prohibitive). Deci răspunsul corect este: NU, nu poți sta pe FB.
Dar poți să asculți muzică, să citești o carte sau să te uiți la un film, dacă ai fișierele cu tine).

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi nu fac asa ceva, ba chiar reusise sa vorbeasca la telefon in timpul zborului. Eu il las in modul avion pentru ca imi place cum arata emoticonul

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred că trebuie setat modul avion! Dar dacă-l activezi, nu va merge pe date mobile, doar pe o rețea de 'net dacă o fi în avion.

| wpetterssone a răspuns:

Majoritatea politicilor companiilor aeriene le impun pasagerilor pornirea modului avion pe durata zborului. Dacă modul avion este activat, se poate activa Wi-fi. Dacă aeronava este dotată cu echipament de Air-fi, atunci poți naviga pe orice site.

| gogu220 a răspuns:

Ideal ar fi să te odihneşti pe timpul zborului, mai ales după forfota de la inbarcare.
Ideea de a folosi "modul avion" este să nu sune telefonul pentru că se zice că ar putea afecta aparatele de zbor ale avionului, dar telefonul poate funcţiona.