| dragomirmaria77 a întrebat:

Maine este olimpiada de matematica! Stiti cumva cum s-ar rezolva acest exercitiu? Determinati masurile a patru unghiuri in jurul unui punct, stiind ca sunt direct proportionale cu numerele : 1 pe 2, 1 pe 3, 1 pe 4, 1 pe 6. Realizati apoi figura corespunzatoare. In cazul in care nu stiti macar zice-ti-mi ce inseamna "direct proportionale"? Dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Direct proportionale=cresc si descresc in acelasi timp...precum la fizica viteza si timpul ...fie cele 4 unghiuri : a, b, c si d

a/1/2 = b /1/3=c/1/4=d/1/6=ca(egal cu ca pentru ca e un sir de rapoarte egale)
deci a supra 1 pe 2 e egal cu b supra 1 pe 3 si asa m.dp...deci e un sir de rapoarte egale
a/1/2=ca deci a =ca x 1/2
b/1/3= ca deci b= ca x 1/3
c/1/4=ca deci c = ca x 1/4
d/1/6=ca deci d = ca x 1/6

a+b+c+d=360 (pentru ca sunt in jurul unui punct)

ca x 1/2+ ca x 1/3 + ca x 1/4 + ca x 1/6 = 360
aduni 1/2 cu 1/3 si etc si sa zicem ca da y (suma)
si rezulta ca ca x y = 360
si imparti pe 360 la y iti da ca (valoarea sirului de rapoarte egale)
si sa afli a, b, c, d inmultesti cat ti-a dat ca cu 1/2 (pentru a), cu 1/3 pentru b etc laughing Sper ca ai inteles.Imi dai funda pls puppy dog eyes ca n-am scris degeaba, nu?

10 răspunsuri:
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Dar eu am scris cu "ca", dar nu inteleg de ce TPU le transpune sub "ca"

| Shopiaalin a răspuns:

Olimpiada la matematica a fost astazi!:o

| Dean1996 a răspuns:

Direct proportionale este cu K
a este d. p cu 1/2.adica a supra 1/2 = ca
b este d. p cu 1/3 adica b supra 1/3=ca
c este d. p cu 1/4 adica c supra 1/4=ca
d este d. p cu 1/6 adica d supra 1/6=ca

[a, b, c, d=unghiurile]
Acum le iei pe toate si le egalezi.

http://www.tpu.ro/......u-testare/

ceva de gen, nu le am cu explicatile.

| Dean1996 a răspuns:

Este egal cu,, ca" nu cu,, ca"

| SugarAndSpice a răspuns:

Notam cu a, b, c, d unghiurile

a/1/2=b/1/3=c/1/4=d/1/6 = (a+b+c+d)/5/4 = 360 * 4/5 = 288
a/1/2=288 ==> 2a=288 ==> a=144
b/1/3=288 ==> 3b=288 ==> b=96
c/1/4=288 ==> 4c=288 ==> c=72
d/1/6=288 ==> 6d=288 ==> d=48
Daca nu ai inteles da-mi mesaj. Si eu am olimpiada de matematica maine!

| maryanshmen a răspuns:

Nu mai stiu sigur dar cred ca iei fiecare unghi in parte si ii dai cate un a din valori:exemplu:unghiul(a) direct proportional cu 1 pe,(b) direct proportional cu 1 pe 3, si tot asa cu unghiurile c si d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa. ti explic direct proportional sau invers prportionale adica dee exemplu suma tuturor masurilor trebuie sa fie 360 de grade stiu ca eu de ex scriam de ex unghiul a egal cu 1 pe 2 sau ceva in genu succes pentru maine

| newname a răspuns:

Eata ce inseamna direct proportionale:
Sa luam niste numere.
{5, 10, 15} direct proportionate cu {1, 2, 3}
atunci 5/1 = 10/2 = 15/3
Numerele direct proportionale formeaza siruri de rapoarte egale

| Vev_6064 a răspuns:

Direct proportionale adic supra acel nr...sa spunem ca 1; 2; 3 direct prop(~)4; 5; 6 rezulta ca 1 pe 4=2 pe 5 si=3 pe 6.

| Amada_5274 a răspuns:

Hey iubita.:*
Prima data desenezi figura formata din 2 lini care trec prin punctul respectiv. de o parte si de cealalta. o sa ai 4 unghiuri.notezi fiecare unghi cu o lit mica. a, b, c, d. apoi scrii a d. p. cu 1 pe 2...etc pana la al 4-lea unghii.
Apoi vezi cat iti da la direct prop si in jurul unui punct masura este de 360 de grade. si faci cat la suta din direct prop reprezinta unghiul a.
Sper ca ti-am fost de ajutor.