| T2S a întrebat:

Mi'am pus cercel in ureche acum vreo 3 saptamana si inca ma mai doare atunci cand il scot si de multe ori mai curge sange. ce sa fac sa se vindece? Mentionez ca l'am pus la bijutier deci nu ar trebui sa se infevteze sau ceva... ce sa fac?

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

De multe ori alea puse la bijutier se infectează. Să nu crezi că dacă l-ai făcut acolo ai garanţie pe el că NU se infectează.
Lasă cercelul la locului lui. Doar cât să îl mişti din când în când, dar nu îl scoate. Pune pe o bucăţică de vată nişte alcool sanitar şi pune pe lângă cercel. Ai putea să îţi cumperi un unguent cu antibiotic, cum e Baneocin thinking te dai cu el, şi o să îţi dispară infecţia în scurt timp.
Trebuie să ai grijă să nu umbli cu cercelul când ai mâinile murdare; acolo e ca o rană deschisă de fapt. Să până nu se vindecă nu schimba cercelul.

| Spike189 a răspuns:

Poi depinde, nu ai precizat din ce e. E din aur? Sau e cercel deala steril? De obicei gaura trebuie sa o dai cu un cercel steril care il gasesti la farmacie pana iti trece rana si pe urma sa pui cercelul care il vrei tu. Ai grija ca poti sa te infectezi, si daca mai zici ca au trecut si 3 saptamani si inca mai te doare nu e bine.

| yanis a răspuns:

Pai. dupa o luna ar fi fost bine sa ti-l scoti ca sa se vindece gaura...si eu am 3 cercei in ureche si la unu' l-am scos dupa o saptamana si mi s-a infectat si am dat cu crema si mi s-a vindecat... da' tot trebuie sa-l tin in ureche ca mi se inchide gaura aia foarte repede!

funda?

| Bianqita a răspuns:

In fiecare zi, da cu putin parfum in zona respectiva(ustura putin da' asta e) si roteste cercelusul.In cateva zile se va vindeca daca nu "esti rau de carne". Asa am facut si eu.Bafta!:*

| AnnaMaariia a răspuns:

Ar trebui sa-l scoti sa-l dezinfectezi pentru ureche ceva crema cu antibiotic cateva zile.cam atat.

funda?happy

| BeBo a răspuns:

Pai nu ti-a zis bijutieru sa-ti dai cu vreao crema sau ceva? marog daca nu ti-a zis du-te la farmacie si cere ttretraciclina unguent

si sora mea s'ia mai facut o gaura si si-a dat cu tretraciclina

si oricum nu e scumpa costa vreo 6-7 lei

fundita?batting eyelashes