| raul092 a întrebat:

Nu e asa mult o intrebare dar o sa fie una. Vreau intai sa multumesc creeatorilor siteului TPU, adica chiar daca nu am de mult contul, vad ca primesc raspunsuri foarte bune, ajutatoare, si le multumesc si celor care mi-au dat, si imi vor da raspunsuri. Ar mai fii o treaba ce ar putea fi intresanta. De ce sa nu ne aratam fiecare calitatile, sau sa invatam lucruri noi, si sa ne ajutam reciproc dupa aia : Gen poate cineva are nevoie de planuri de afaceri, si sa il ajutam, si el la un momentdat, daca i iese, sa zicem sa faca o companie destul de mare ( greu in Romania ), sa ne ofere totusi un loc de munca, sau cineva care poate are nevoie de anumite favoruri gen : sa aiba nevoie de un om care poate sa i creeze siteuri, sau altceva, si sa fie multi doritori care sa il vrea sa il ajute, dar nu au cunostinte, si sa inceapa sa invete, si sa faca o treaba foarte buna pentru el, si chiar daca nu numai la bani. Sa zicem ca cineva vrea sa inceapa o discutie despre lume oameni, si sa ne adunam mai multi si sa punem in practica anumite lucruri, sa incercam cat suntem noi de putini sa schimbam lumea, sa facem sa fie lucrurile mai bune. happy. O parere? happy

3 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Man, esti prea optimist si visator. Obisnuieste-te cu ideea ca lumea nu o sa te ajute pe gratis. Poate doar familia si unii prieteni foarte apropiati. In rest, nimeni nu face nimic gratis. Nu o sa-si piarda nimeni timpul liber dupa ce au lucrat jumate de zi ca sa ajute pe cineva care ar putea la fel de bine sa plateasca si el pentru acele servicii. Asta ar incuraja o politica nedreapta care ar duce la inegalitate si mai multa. De ce sa mai plateasca unul pentru niste servicii daca le poate primi pe gratis, intreband nu stiu unde. In acelasi context, tu vei fi interesat ca lumea sa cumpere ceea ce oferi tu (servicii, produse, idei etc). Degeaba iti faci tu o firma daca nimeni nu cumpara ceea ce produci tu pentru ca tu dai pe gratis ca are unul si altul nevoie.

| raul092 explică (pentru AndreiWeisz):

Da stiu sunt cam SF-IST, si visator, ceea ce voiam sa scot in evidenta e ca poate sunt multi de exemplu ca mine, care au o imaginatie bogata, si ar putea avea idei care ar putea revolutiona lumea, gen un nou tip de racheta trimisa in spatiu, facuta dupa imaginatia mea, si chiar si in teorie ar trebui sa mearga, sau o gramada de alte lucruri, numai ca cei ca noi sunt auziti de nimeni, ne auzim doar pe noi insine sad

| AndreiWeisz a răspuns (pentru raul092):

Mno mai ho un pic acum laughing una e sa ai visuri despre o societate utopica, dar rachete in spatiu? Trebuie sa fii un as in fizica, matematica etc pentru a te putea gandi macar la asa ceva, nu ca asa ti-a dat tie prin cap. Nu te baga nimeni in seama in acel domeniu pentru ca efectiv esti un nimeni in acel domeniu. Nu o sa vina un bolnav la tine, o sa mearga la un medic. Asa si aici.