| grigor3 a întrebat:

O simpla frica se poate rezolva doar printr-o sedintsa de hipnoza? e doar o simpla frica, adica de ce ar dura asa mult? ca asa poate o rezolvi tu in timp si pe gratis.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De ce ai vrea sa fii hipnotizat? In psihiatrie hipnoza e tehnica unora cu statut de paria. Asta e hipnoza in stiintele medicale: tehnica unor paria. Hipnoza se practica mai degraba la circ decat la spital. Singurul efect terapeutic al hipnozei este ca devii mai usor la portofel.

Psihiatrii si psihologii pot invata hipnoza intr-un curs optional, dar marea lor majoritate nu o practica, deoarece nu are efect terapeutic. Bine, exista si psihiatri si psihologi sectanti sau cu idei deviante, aia, da, practica hipnoza. Dar fara a avea baza stiintifica.

| Alesia_Petra_1976 a răspuns:

Incep sa inteleg ca esti int-un fel de razboi micut cu tine, deoarece iti raspunzi singur la intrebare... daca e sa te ajut sa iei o decizie, atunci iti raspund in cuvintele tale:o rezolvi si tu in timp si pe gratis