| εїз Ir εїз a întrebat:

Oare de ce sunt asa de putine intrebari la "cauze nobile"? Oamenii chiar nu sunt doritori de "cauze nobile"?

Răspuns Câştigător
| Ancestralsoul a răspuns:

Sunt putine din cel putin doua motive bine intemeiate si am sa le enumar:1.Criza si imbecilitatea politica a guvernarii actuale a saracit si mai mult populatia, care era si asa saracita. Un pensionar cu 500 roni pensie si asa duce un trai foarte greu, un salariat cu 700 roni se intreaba ce va face maine, ce va manca, un somer de asemenea. 2. E vorba de o trasatura a poporului roman, una negativa, aceea ca suntem individualisti si u suntem uniti,"ne bucuram"de raul vecinului, nu ne pasa, suntem indiferenti.Trebuie sa recunoastem ca avem si defecte ca si popor nu numai parti bune, laudabile.Trebuie sa umblam mai mult la conceptii, la suflet, sa ne implicam mai mult pentru ceilalti caci numai uniti vom prospera ca natiune, altfel putem pleca linistiti de acum, ultimul sa stinga lumina.

7 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Pt ca acum fiind in criza...aceasta ne afecteaza pe toti intr-o masura mare sau mica

| DareToKnow a răspuns:

Poate unii sunt doritori de cauze nobile, insa nu au posibilitati. Criza ne-a afectat aproape pe toti si nu multi isi mai permit sa se gandeasca si la altii...

| nodeerskulls a răspuns:

Oamenii nu mai cred in miracolewinking

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Nu neaparat, dar probabil ca sunt de parere ca tpu.ro nu este un site care sa-i ajute. Sunt alte siteuri de genul care pot ajuta.

| Georgiiiii a răspuns:

Oamenii ori sunt zgarciti ori n-au bani...
e simplu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe criza asta...

| neUtilizator a răspuns:

Nu cred ca raspunsurile date de ceilalti pana acum sunt in totalitate corecte. Oamenii, chiar daca e criza, continua sa aiba mila pentru cei aflati in dificultate. Raspunsul e pentru ca rubrica aceea e recent aparuta pe TPU, e noua.winking