| EUSIATIT a întrebat:

Obligatoriu asigurare pentru locuinte. CE pare aveti si care este [estimativ] cea mai ieftina asigurare pentru ca la citi bani avem salariu // ce ne putem permite? Care este suma amenzii pe tare ti o dau daca nu faci asigurare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca este o masura buna. Locuintele se asigura obligatoriu pentru doua sume fixe, de 10. 000 si 20. 000 euro, in functie de categoria in care se incadreaza(de tip B din chirpici etc ori tip A din caramida etc) iar prima de asigurare anuala este de 10 euro, respectiv 20 euro, asa ca nu este chiar atat de mare. Conform Legii nr. 260/2008, art. 32, amenda pentru neasigurare este de la 100 la 500 lei, astfel ca este cu mult mai mare decat prima de asigurare si tot esti obligat sa faci asigurarea. Numai bine!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.avocatnet.ro/......lor-1.html poti vedea detalii si lista societatilor de asigurari ce fac parte din PAID. Numai bine!

| andreea3216 a răspuns:

Sumele sunt modice, 10/20 euro in functie de materialele din care este construit imobilul,