| anonim_4396 a întrebat:

Pe ce sait exista lectura la sanius de ion agarbiceanu?

49 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

Am gasit pe Google povestirea "La sanius" de Ion Agarbiceanu pe site-ul acesta: http://www.craciunul.ro/view_poveste.php?ID=84... sper sa-ti foloseasca:)

| vladimir23 a răspuns:

Incearca pe scribd sau biblioteci virtuale

| RaluKkkk a răspuns:

La inceputul saptamanii fluturau rar cativa fulgi de nea prin vazduhul sur. Se opreau pentru o clipa nehotarati, apoi coborau iar si iar se opreau. Parca le parea rau dupa inaltimile din care veneau. Numai la o saptamana si iarna s-a instapanit peste lume, pana la marginea zarii. -Cojoc gros ca in anul acesta n-a mai avut dumneaiei de mult, vorbesc intre ei batranii. Ulitele satului sunt acoperite de un covor alb si gros. Casele par mai mici, dormitand sub acoperisurile grele. Gerul s-a mai muiat si copiii sa-tului au si pornit cu saniutele pe coasta. Locul e larg, asa incat pot pleca deodata zeci de saniute ce vin ca trasnetul pana la poale. Mult s-au mai rugat Vasilica si Niculaita de parinti sa-i lase si pe ei cu saniuta. - Daca patiti ceva? Acolo sunt si sanii mai mari care va pot dobori. Dar, pana la urma, au primit ingaduinta. Se facura amandoi cai si pornira in fuga catre coasta saniusului. Obrajii le ardeau de bucurie si ochii le scanteiau. -Sezi tu inainte, Vasilica! -Ba sezi tu! -Sa sada cel care stie sania mai bine, zise un baiat de alaturi. Pana la urma se aseza Vasilica in fata. Apoi ceru sa conduca si Nicula- ita. Sania se rasturna de doua ori. Tre-cu la carma iar Vasilica. Si tot asa, nici nu stiau cum fuge timpul. Se insera cand copiii intrara in curte. - Acum se vine? le striga mama. N-ati patit nimic? -N-am patit. Si copiii intrara bucurosi in casa, cu gandul ca a doua zi vor merge iar la saniat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt Stefan si mi se pare ca pe lecturi de,, Ion Agarbiceanu''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe ce site este la sanius? si eu caut lectura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai tare joc on line din lume : the west

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.clopotel.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.tpu.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe ce sait pot gasi toate povestile fara sa cumpar cartea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primu sait

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti multumesc mult DiMoDi. mi-a fost de un mare ajutor aceasta lectura. pupici :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult dimodi am cautat o gramada aceasta povestire m-a ajutat!happy:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe dreq

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Google

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe didactic. ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe ce site exista lactura cautata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu caut pentru portofoliu ca sunt clasa a 4 a si trebuie sa scriu fragmente care ilustreaza jocuri de iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La sanius

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as vrea rezumatu la sanius

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prosta de nu sti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe "La Sanius de I. Agarbiceanu"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iahoo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habarnam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu vreau sa stiu si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vreau sa gasesc dar nu reusesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe la saniusi de ion agarbiceanu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am idee si eu caut lectura asta dar nu o gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe google