| Lollypop a întrebat:

Pe mess se pot scrie literele asa: "ă, ș, ț"? Vazusem ca imi daduse cineva mass si scria literele cu virgula. Vreau sa stiu daca se poate.Si daca da, cum setez sa scriu si eu asa?laughing. Fundahappy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| G a răspuns:

Da, se poate. jos in bara de start ai in dreapta un patratel pe care scrie 'EN', dai click si selectezi limba.

| maduts a răspuns:

Probabil ca massu` era luat de penet tongue

| maduts a răspuns:

Pentru a adauga/schimba limba romana la tastatura sau a comuta intre 2 sau mai multe limbi la tastatura scrii in Start, Run comanda :"control intl. cpl" apoi faci click pe "Languages" si "Details",

Va aparea o noua fereasta cu limbile la tastatura deja instalate faci click pe add pentru a adauga o limba la tastatura, alegeti limba Romana (sau ce limba doresti sa adaugi) si la Layout alegi "US" si apesi OK, Apply, OK.

Pentru a comuta intre limbile instalate la tastatura tii apasat shift-ul din stanga si apesi alt tot din stanga, limba se mai poate schimba din language bar (click dreapta si selectezi limba cu click stanga).

| KatherinePierce1864 a răspuns:

Ma gandesc ca tu ai tastatura pe limba engleza. Ei bine in limba engleza nu se scrie nici o litera cu virgula deasupra sau dedesubt. Trebuie sa iti setezi tastatura pe limba romana. Si apoi va merge. Dar ai grija. Multe dintre litere se pot schiba intre ele. De exemplu mi se pare ca y se schiba cu x sau cu z. Nu mai stiu excat. Funda?

| koko a răspuns:

Pai scrii cum vrei tu...ca sa scrii asa trebuie sa bagi pe limba romana:pe bara de START->scrie ENG->dai click si alegi RO. funda?:X:X:X

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate.

| AlinaHoran a răspuns:

Pai cand vrei sa scrii : ăîşţ. ti apasat pe "shift " si pe "alt", pe amandoua deodata.
Apoi in locul semnelor de punctuatie va aparea "ăîşţ"
in locul acoladei si parantezei patrate iti va aparea "ă si î"
in locul ":;" iti va aparea "ş"
in locul virgulei iti va aparea "ţ"

Iar ca sa fie normal apesi din nou "shift si alt "winking

Sper ca te-am ajutat :*

funda?:d

| Burețica a răspuns:

Da se poate!
setezi cu alt shift si resetezi tot cu alt shift...fii atent
;=ş
'=ţ
]=î
[=ă
ma rog le mai descoperi tu!

| Deiutzza_1911 a răspuns:

Apeşi pe shift si alt in acelaşsi timp

| Deiutzza_1911 a răspuns:

Apeşi pe shift si alt in acelaşi timp.:*