Întrebare recomandată | Corina998 a întrebat:

Pentru a imi face buletinul inainte de a împlini 18 ani, trebuie să meargă un părinte cu mine sau ma pot duce singura? Si ce acte imi sunt necesare? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat timp esti minor este nevoie de un parinte.
Actele sunt aceleasi ca la prima carte de identitate, in plus si actuala carte de identitate (cea emisa la 14 ani) - certificat de nastere si dovada domiciliului (actul de proprietate prin care parintii au obtinut locuinta).

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

DA. Trebuie sa mergi cu un parinte.

| GdX a răspuns:

Nu conteaza ca ai 14 ani sau 24 de ani. Atata timp cat stai in casa parintilor sau a oricarei alte persoane, proprietarul locuinte trebuie sa mearga cu tine cu actul doveditor si sa completeze o cerere cum ca te ia in spatiu, fiindca altfel nu poti sa iti faci buletin decat daca esti tu proprietara. Si iti mai trebuie certificatul de nastere si actuala carte de identitate.

| AndreeaCr a răspuns:

Buna. Iata care sunt documentele necesare pentru eliberarea buletinului la 18 ani:

1. cererea pentru eliberarea actului de identitate;
2. certificatul de naştere, original şi copie;
3. documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
4. declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului;
5. fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau de reşedinţă al solicitantului;
6. chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate.

Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane se dă în prezenţa personalului serviciilor publice comunitare de evidenţă a persoanelor care primeşte cererea pentru eliberarea actului de identitate.

| Corina998 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri.