| Crisstinayy12 a întrebat:

Pentru ce e deodorantul? Și cum se folosește. Și care e dezavantajul lui?( Mi-am luat deodorant spray adidas pure lightess)

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Amuzant cum l ai luat dar nu stii la ce ajuta happy

| Crisstinayy12 explică (pentru suntserios):

Am crezut ca e parfum

| MateiT a răspuns:

Deodoranul este un produs cosmetic inventat de omul modern, care dupa ce s-a indepartat de natura, a inceput sa traiasca in mediii toxice si sa manance prost. Acesti factori i-au cauzat o transpiratie urat mirositoare, iar el, s-a gandit ca daca un produs cosmetic ar bloca porii pielii sub brat, atunci transpiratia nu ar mai iesi si nu ar mai mirosi. Bine gandit! Bineinteles ca nu ar mai iesi nici toxinele pe care corpul incearca cu disperare sa le elimine, dar asta nu l-a oprit pe omul 'modern'. Si asa a inventat deodorantul
Porii sunt blocati cu ajutorul aluminiului care ajunge in cantitati considerabile si in creier unde cauzeaza moartea neuronilr care intra in contact cu molecula de aluminiu
Eu nu am folosit in viata mea deodorant pana la varsta de 24 de ani si pot spune cu incredere ca nu miros a transpiratie nici vara, desi transpir, pentru ca ma spal des sub brat, iar datorita alimentatiei sanatoase transpiratia nu prea miroase, uneori nu miroase absolut deloc desi transpir mult. Cunosc si altii care fac la fel si ei de asemenea ei nu miros a transpiratie. Si pot de asemenea spune ca fetele nu fug de noi, ba din contra
Asta e parerea mea despre deodorant

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru MateiT):

Si o completare la ce ai spus: porii inchisi, nu mai permit eliminarea toxinelor care raman in corp. De cele mai multe ori, sub piele, sub forma de furuncule. Si asa se ajunge la chirurgie si tratamente dure.

| MateiT a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Asa este. Dar daca pentru multi e mai important sa miroase a deodorant atunci nu prea este loc sa le arati ce se intampla, pentru ca le e frica sa nu cumva sa miroase a transpiratie, pentru ca asta ar fi cea mai mare tragedie
E atat de stupid sa absorbi asemenea substante prin piele in loc sa te spel sub brat des, sa ai snagele curat printr-o dieta sanatoasa, si eventual daca vre sa mirosi bone iti gasesti atatea variante naturale gen uleiuri esentiale si alte chestii. Dar oamenii vor face le sunt invatati, so foloseasca produsele care li se vand, si nu cumva sa fe diferiti de ceilalti pentru ca ar putea fi exclusi

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru MateiT):

Ai spus foarte bine!
Dar, cati inteleg? Si, e mai puternic spiritul de turma decat inteligenta.
Apropo de miros. Am avut o colega mai "spurcata" la gura. Iar astora care nu se spalau dar foloseau deodorant in cantitati industriale, le spunea: draga, mirosi ca un ca.ca intr-o padure de brazi. Nu mi-am putut insusi expresia ei, dar cam avea dreptate.

| MateiT a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Hahahaa, da cam asa e
Zici ca e mai puternic spiritul de turma, dar eu nu vreau sa mai cred asta, am crezut multi ani, acum insa cred ca spiritul evolutiei e mai puternic decat impulsul de a sta in turma, impuls care vine doar don frica. De asemenea e bine sa nu judecam oamenii care sunt 'in turma' pentru ca nu vor mai asculta chiar nimic din ce le spunem.
Eu unul aleg sa cred in potentialul oamenilor si sunt destui in ziua de azi care asculta. Am observat ca daca sunt deschis in felul acesta intalnesc mai multi oameni care imi spun "bai frate tu zici bine, vreau si eu sa merg pe calea asta..." sau ceva de genu
Nu e vorva doar de 'cati' inteleg, ci mai mult de cat suntem noi, cei care stim, abili sa le explicam intr-un mod care sa ii atinga.
Deci la intrebarea ta "Dar, cati inteleg?" eu raspnud tot cu o intrebare "Cata rabdare esti dispus sa ai?"; )

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru MateiT):

E nevoie si de abilitati de comunicare, nu numai de rabdare. Am intalnit oameni care stiau ce vor, dar nu stiau sa explice altora "ce si cum".
Din pacate, in ultima perioada, la noi in Romania (mentionez "la noi" pentru ca mai in vest e alta educatie), nu stiu dupa ce model, toti merg pe "fac si eu ca ceilalti" (si tot la sipritul de turma ajungem) ca sa nu fie exclusi.
Da, sunt multi care asculta. Si sunt unii cu abilitati care stiu sa-i manipuleze in directia gresita, evident. Cati crezi ca sunt ca tine rabdatori, cu abilitate si cu bune intentii? Daca li s-ar explica bine, daca ar asculta, in tara asta ar fi altfel. Totul.

| MateiT a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Ai dreptate, bineinteles, insa hai sa facem tot ce putem, ca altceva ce putem face?

| BadBunny a răspuns:

Deodorantul se foloseste pentru un miros mai ok al locului numit "sub brat", cele mai bune sunt cele de la Nivea, deodorantul se poate folosi dupa epilare sau dupa ce ti-ai facut dus, funda?