| Matei_Ionut_1985 a întrebat:

Pentru un gard de 6 metri pe 1. 80 inaltime cu 40 fundatia, cum se calculeaza?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce-i aia "K 40"? Daca fundatia are inaltimea 40 cm deasupra solului si latimea de (sa zicem) 30 cm la lungimea de 600 cm, fundatia poate avea adancimea in pamant de 60 cm (depinde si de cat de greu e gardul). Atunci 100 (40 la suprafata si 60 in pamant)X 30 latimea si 600 adancime= 1, 8 mc beton. Daca mai pui si pietre si fier in beton, trebuie mai putin beton.