| kami10000 a întrebat:

Poți pleca cu un set de bijuterii din aur din Islanda spre România? Exista vreo lege care îți interzice acest lucru? Au ei vreo procedura.

5 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Daca il porti, si nu e obscen de mult, nimeni nu va zice nimic.

Daca cantitatea indica ca ai putea face comert, atunci trebuie sa declari.

Cum isi vor da seama? Cand îți verifică bagajul.

| doctorandus a răspuns:

Corect, daca ai 4-5 bijuterii discrete nu se ia nimeni de tine. Daca ai o cantitate mare de aur, trebuie s-o declari la vama, altfel va fi cu cantec. De fapt poate fi cu cantec si daca o declari la vama, asa ca informeaza-te de legislatiile tarilor prin care treci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La câteva bijuterii nu contează. Sa nu ai un sac

| Hyperion7 a răspuns:

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Daca il porti este ok, fiind considerat al tau/
Daca il duci in cutie trebuei sa-l declari la vama.