| Achim_Florin_1991 a întrebat:

Prin ce mijloace se poate conecta un motor 48v 3kw de curent continuu cc la un tensiune de 220? Ce accesorii imi trebuie pentru a-l face functional?

2 răspunsuri:
| Brad_David_Doru_Gheorghe_1947 a răspuns:

Ati trebuie un transformator coborator de tensiune, de la 220 volti la 50 volti, cu o putere destul de mare fiiindca ai un motor de 3 Kw. Dupa aceea ati trebuiewte o punte redresoare care sa-ti transforme curentul alternativ de 50 de volti in curent continuu! si astfel alimentezi acel motor! Succes!

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu ai rezolva treaba cu un redresor cu tiristori comandat, dar cel mai uor de realizat e cu un (auto)transformator + redresor (de minimum 60 A). Plus ceva fire foarte groase de cupru.