| gramavaleria a întrebat:

Prin incalzire densitatea corplui solid...
1.se mareste
2.se micsoreaza
3.nu se modifica
am nevoie de raspunsul corect... FUNDA!

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Precum ai 3 variante de rasapuns, asa sunt variante si privind corpul solid.
Uite de exemplu este esentiala starea sa, compozitia si temperatura in care este stabil, de exemplu mercurul, la 0 grade este solid, peste incepe a deveni lichid si apoi se vaporizeaza.De regula la metale se intampla fenomenul, la incalzire se dilata, sticla este adiabatica deci nu prea sufera pina la o anumita temperatura, deci ele se maresc(1) insa nu vizibil.
Desigur efectul temperaturii si dilatarea poate fi combatut de raspunsurile privind noile tehnologii ceramice aplicate la motoarele ceramice, motoare racheta, siderurgie, cercetare, etc insa in principiu se respecta tiparul 1.
Succes.

| aladinbeci a răspuns:

Valeria, in mod logic densitatea corpurilor ar trebui sa scada odata cu cresterea temperaturii deoarece, crescand temperatura, se maresc dimensiunile geometrice ale corpului solid(adica lungimea, latimea si inaltimea), deci se mareste volumul sau. Densitatea se exprima ca raportul masa/volum. Marindu-se volumul, numitorul fractiei (masa/volum) creste in timp ce numaratorul ramane acelasi(masa nu se schimba prin incalzirea solidului), deci valoarea fractiei(care reprezinta densitatea) scade, deci densitatea scade. Demonstratia se reduce deci la o problema de matematica in care ne intrebam ce se intampla cu valoarea unei fractii daca numaratorul ramane constant iar numitorul creste. Evident ca valoarea fractiei scade.
Asta este parerea mea. Bafta!

| aladinbeci a răspuns:

In raspuns ma refeream la densitatea corpurilor solide, ca sa fie clar.