| Elena_8633 a întrebat:

Profesoara ne-a facut o faza .
Nu a gasit creta si nu ne-a predat.
Dar in schimb ne-a dat tema din lectia respectiva...
Nu ne-a lasat sa mergem la elevul de servici dupa creta.
Fie .
Sunt in clasa a 5 a .
Lectia care trebuia predata este Numeralul dar am o nelamurire fiindca ea ne v-a verifica la caiete si sigur ne v-a pune 2.
La ce intrebari raspunde Numeralul , explicati-mi faza cu numeralul ordinal si cardinal.Spuneti-mi cate feluri de numerale sunt si . lucruri esentiale pentru. a scrie lectia big grin

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Numeralul cardinal exprimă numeric cantitatea obiectelor.

Propriu-zis - exprimă un număr abstract sau un număr de obiecte. Pot fi:
simple (zero, unu, doi, trei, sută, mie, milion, miliard)
compuse (unsprezece, treisprezece, patruzeci).

Numeralul ordinal exprimă ordinea prin numărare a obiectelor sau acțiunilor într-o înșiruire. Exemple: întâiul, primul, secundul, al treilea, ultimul.

Pot avea:

valoare substantivala: In clasa au sosit amandoua.
valoare adjectivala: „Tustrei feciorii babei umblau in carausie." (I. Creanga)

Numeralele de la "douazeci" in sus au valoare substantivala si cand sunt urmate de un substantiv, iar substantivul respectiv este legat de numeral prin prepozitia de, cu functie sintactica de atribut prepozitional:

Noi am cumparat douazeci si cinci de caiete.

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Numeral; http://www.morfologia.ro/numeralul/

3 răspunsuri:
| Maradona2011 a răspuns:

Numeralul este : Partea de vorbire flexibila care exprima un numar, o determinare numerica a obiectelor, ordinea sau distributia lor prin numarare.

| AdInA91 a răspuns:

Numeral ordinal = numeral care indică, într-o serie, locul, ordinea numerică.
Numeral cardinal = numeral care exprimă un număr întreg abstract sau un număr determinat de obiecte, ființe etc

| BoSs2 a răspuns:

Partea de vorbire care arata un numar sau ordinea obiectelor prin numerale numeralul este de 2 feluri cardinal si oridinal cardinal: arata numerul exemplu 1, 3, 444 ordinal-arata ordinea obiectelor exemplu al doilea a treia a cincea