| kathy7649 a întrebat:

Puteti sa ma ajutati, va rog.De ce cantitatea maxima de precipitatii se inregistreaza in luna iunie, iar cea minima in februarie-martie?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AndyIQ a răspuns:

Deoarece in luna iunie temperaturile sunt mai ridicate din cauza aparentei foarte dese a soarelui care ngalzeste apa din mari si occeane etc si o transforma in vapori ce formeaza nori ce trimit precipitatii bogate in zonele calde si incnjurate in cateva parti de apa,iar cea minima este inregistrata datorita ca pe perioada frigului si a inghetului a noriilor intensiv soarele nu isi mai face aparenta foarte des si nu mai are putere pentru tansformarea apei in stare de vapori, din cauza miscarii de revolutie si rotatie a pamantului, norii nemaincarcanduse cu apa nu vor mai trimite precipitatii in aceste perioade doar ninsori.
Bafta!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece in luna iunie are loc o vaporizare progresiva a apei din natura, iar presiunea atomosferica este favorabila iar in februarie-martie se inregistreaza o cantitate minima de precipitatii deoarece multa apa este stocata in gheata sau zapada; si pana la trecerea de la iarna la primavara nu se inregistreaza multe precipitatii.