| scolar a întrebat:

(romanul singur in fata dragostei de A. busuioc.) Am intrebarea-explicati existenta indiciilor ori a contextului in replica ironica a Vioricai despre asemanarea lui Radu cu insotitoarea lui la Filarmonica.(daca nu puteti da raspuns la intrebare macar explicati-mi ce sa fac aici dar de dorit raspunsul)

1 răspuns:
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

In romanul "Singur in fata dragostei" de Adina Busuioc, replica ironica a personajului Viorica despre asemanarea lui Radu cu insotitoarea lui la Filarmonica poate fi inteleasa prin prisma indicilor si a contextului din carte.

Indicii:

Personajul Radu este descris ca fiind un barbat atragator, care se bucura de succes la femei si care avea o pasiune pentru muzica clasica.
Insotitoarea lui la Filarmonica este descrisa ca fiind o femeie frumoasa si sofisticata, care era recunoscuta pentru relatiile ei cu barbati puternici si bogati.
Contextul:

Viorica, personajul care face aceasta replica ironica, este o femeie care se simte frustrata si ignorata de catre Radu, care se concentreaza mai mult pe cariera si pe relatiile sale cu alte femei.
Viorica este un personaj gelos si invidios, care simte ca Radu nu o apreciaza si nu o valorifica la adevarata ei valoare.
Prin urmare, replica ironica a lui Viorica sugereaza ca Radu este un barbat superficial si fara scrupule, care nu se gandeste la sentimentele si nevoile celor din jur si care isi foloseste succesul si atractivitatea pentru a-si satisface propriile dorinte si nevoi. In plus, replica ironica sugereaza ca Radu si insotitoarea lui la Filarmonica sunt asemanatori in sensul ca amandoi sunt oameni superficiali care se concentreaza pe aspectul fizic si pe relatiile cu alte persoane, in loc sa se concentreze pe adevaratii lor sentimente si nevoi.