| AlexandruM132 a întrebat:

Sal TPU daca imi iau procesor Intel celeron dual core 2.6 GHz si ram 4 gp o sa tina jocuri mai moderne sau joaca magika fara laguri?

3 răspunsuri:
| GrizzlyRO a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei un quad si cam 6gb sau chiar 8 gb rami + o placa video 2gb neaparat pe 128 biti sau 256 daca iti permite bugetul...

| AlexandruM132 explică (pentru GrizzlyRO):

GrizzlyRO eu am ram 4 gp si procesor tot asa numai ma slab de 1.6 GHz si cumpar altu de 2.6 GHz poti sa-mi spui o sa tina jocurile care apar acuma sau gta 4? si procesoru celeron e cu mult mai slab decit pentium sau putin numai? daca imi raspunzi iti dau funda!

| GrizzlyRO a răspuns (pentru AlexandruM132):

Procesorul e ok, dar ti-am zis, cu unul quad core ai rupe tot ce misca in materie de jocuri, bineinteles cu o placa video la fel de buna. Uite un procesor ok dpdv al cerintelor tale http://www.pcgarage.ro/......t-fm2-box/ si o placa buna http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gt-640-1gb-ddr3-128-bit-1/. Celeron este sub pentium clar, dar mai bine opteaza pentru un AMD cum ti-am aratat mai sus :)
Poti discuta si cu cei de la pcgarage, ei fiind mai bine documentati in acest domeniu.