| MihaicaDan a întrebat:

Sall all! Intrebare de CLS a V -a... Stiti cazurile? Genitiv si dativ? ce intrebare se pune sa le afli? stiu ca : Cui, a cui. Dar nu stiu la cine si cum raspund... Adica in propozitia asta am genitiv sau dativ?
Gradina imparatului este verde. ( A cui? )
FUNDA

Răspuns Câştigător
| gogus a răspuns:

Domnu' kaleb nu gradina este in cazul genitiv, imparatului este in cazul genitiv

4 răspunsuri:
| Adde_5455 a răspuns:

Genitiv.

| Kaleb a răspuns:

Gradina este in cazul genitiv(a cui gradina?)genitivul raspunde la intrebarea subiectuluiwinking

| byencutza95 a răspuns:

Gradina ( este in cazul nominativ, raspunde la intrebarea cine? adica : cine este verde? : gradina), imparatului (este in cazul genitiv, raspunzand la intrebarea : a cui?, adica : a cui gradina? "a" imparatului). ceea ce inseamna ca in propozitia ta se intalneste cazul genitiv. multa bafta la scoala si sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Kaleb a răspuns:

Ma scuzati ca am incurcat gradina cu ilmaratului