| SexyBlue a întrebat:

Sall, am 14 ani si sunt baiat. Majoritatea prietenilor mei fumeaza, eu nu am pus gura pe o tigara in viata mea dar as vrea sa incerc si eu pentru ca sunt foarte curios ( am fumat doar din hartie tongue). Stiu ca nu e deloc bine, ca multi vor sa se lase, dar as vrea sa vad cum e. Ce ziceti, sa incerc sau nu? Oare daca imi place voi fi dependent? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| k1duTzuu a răspuns:

Salut Blue! Ma am si eu 14 ani, si tot asa ca tine, nu am pus gura pe o tigara...Dar uite cum gandesc eu si cred ca e cel mai bine :
Stiu esti curios, poate incerci si ramai cu acea "senzatie" placuta si poti sa mai incerci a 2 oara si a 3 si a 4 si tot asa pana ce ramai dependent! Si cand fumezi cred ca stii cum esti privit de lume : Bai ala fumeaza, e vagabond, hhabar nu are de viatalui etc...Toti te privesc foarte rau!
Daca nu fumezi (ceea ce e foarte bine) si nici nu vrei sa te apuci big grin vezi-ti de treaba ta.winking Cred ca prietenii te-au intrebat : Bai vrei un fum? Uite cum e nu ramai dependentde la prima tigara, nu te teme dar nu te apuca ca tare rau este! Cred ca stii ceva despre biserica si toatechestiile! e foarte rau si devantajos daca te apuci de fumat... Bani cheltuiti aiurea. Ai un pacat greu. Dar omul care nu fumeaza este privit ca o persoana foarte inteligenta.Deci iti dau un sfat : Nu te apuca, chiar daca te ispitesc prietenii! Gandeste-te la tine. Stiu esti in varsta adolscentei toate ti se par foarte curioasem, ca si mie nu de alta laughing! tongue

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai bine nu incerci. Nu mai fi asa de curios, ca nu pierzi nimic daca nu fumezi.

| Cookiee9712 a răspuns:

Nu poti fi dependent de la prima tigara. Incearca, cu totii facem asta. Dar ai grija ca incercarea ta sa nu se transforme in mai multe incercari. Este alegerea ta daca vrei sa fumezi sau nu, sfatul meu este sa nu alegi tigarile, spun asta desi sunt fumatoare. Tigarile iti ofera multe dezavantaje. arzi banii aiurea si te si imbolnavesti. Te pup

| Usain_Teodora_1997 a răspuns:

Ca sa stii daca un lucru iti place sau nu trebuie sa incerci. Stiu cum e curiozitatea, poti fuma. Spre exemplu eu am fumat o perioada si ma simteam dependenta, dupa care am renuntat. In prezent, fumez doar la petreceri sau cand e multa lume care fumeaza doar ca sa nu ma simt prost. Insa daca nu ai nici o obligatie nu e nici o problema.

| SonicAndrei a răspuns:

Nu înțeleg care e chestia cu fumatul. În filme da, pari mare și tare uneori (depinde de situație), dar în realitate doar te îmbolnăvești.

| BBronco a răspuns:

Nu te apuca, cand ii aud pe unii colegi "ai o tigara?" sau "bah, nu mai pot, imi trebuie o tigara", nu are rost + ca-ti irosesti banii, mai bine ii pastrezi.

| SonicAndrei a răspuns:

Uite cam ce se întâmplă când fumezi: fumul acela ajunge în plămâni. În plămâni (în mod normal) oxigenul e preluat și dus în sânge, imaginează-ți că celula de oxigen are o formă care încape doar într-un singur fel de cutie (presupunem că sângele e un trenuleț care transportă cutii)... iar sângele așa îl deosebește de celelalte substanțe (înțelegi ideea). Particulele acelea de tutun vor ajunge să se infiltreze prin oxigen și să poată întra în acele „cutii" ale sângelui, dar față de oxigen, substanța de la tutun nu mai iasă de acolo.
Desigur că nu e vorba că pățești ceva de la o țigară (deși știu un caz în care un sportiv tânăr a murit din cauza asta), dar nu e bine fiindcă există șansa să vrei să mai încerci o dată.

Apoi, după cum spuneam, nu e bine să fumezi. Faptul că ai 14 ani, iar prietenii tăi fumează e ceva rău (dacă ar fi fost mai mari aș fi zis că te invită...), dar nu te lăsa influențat.
De curiozitate, caută un filmuleț să vezi ce se întâmplă în organism când fumezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezavantajele fumatului sunt imense: miros neplacut in gura(s-ar putea sa ai probleme cu fetele), miros neplacut pe maini, ingalbenirea degetelor(la cei cu piele sensibila), miros neplacut al hainelor, probleme cu plamanii, cu dantura, cu tot ce e in calea fumului expirat/inspirat, cheltuieli financiare inutile etc. lasa experientele pentru altii!

| Deliiiia a răspuns:

E posibil sa nu provoace dependenta daca tragi o data, doar din curiozitate. Mai bine ar fi sa nu, dar e alegerea ta. Atata timp cat iti impui sa fie doar o data, s-ar putea sa nu fie nimic grav. Ai grija la alegerile tale si gandeste-te daca ele te vor face fericit.