| anonim_4396 a întrebat:

Sall. nu ma prea pricep la mate dar stiu bine informatica credeti ca pot face ceva pe mate-info? adica as rezista?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info inseamna mai mult 4 ani de mate decat de info. o sa trebuiasca sa faci ceva eforturi

| Nume2 a răspuns:

Chiar mi-ar trebui si niste meditati big grin o sa ma uit pe linkul tau

| VyrusEleven a răspuns:

Asa ceva nu exista. Stiu bine informatica dar nu ma am la mate. trebuie sa realizezi ca informatica este bazata pe matematica. Formule, functii, medii, sintaxe, calcule, etc etc. Trebuie sa realizezi ca informatica nu inseamna sa navighezi pe internet sau sa instalezi un program etc. Informatica inseamna multa toceala si cunostinte foarte mari de matematica. Informatica, prin limbajele ei de programare rezolva operatii matematice. Sfatul meu este sa te orientezi spre altceva, incearca uman sau ceva care sa nu fie stiinte exacte. Informatica este foarte grea daca nu iti place matematica. Iti dau un exemplu. Daca in matematica o problema ar fi ceva de genul:' Ion si maria au 40 de mere. Ion are de doua ori mai multe decat Maria. Cate mere are Maria?", in informatica o problema ar fi ceva de genul
#include

void Run( const std::string& v, int tgt, int start ) {
for(; tgt >= 2 * start + 1; ++start )
Run( v + ' ' + boost::lexical_cast( start ), tgt - start, start + 1 );
std::cout

| edani99 a răspuns:

Nu cred. La mate-info trebuie sa tocesti matematica, pentru ca altfel nu rezisti si nici nu ai cum sa ajungi acolo.Asta e, nici eu nu ma pricep la mate, iti recomand sa te orientezi pe alt profil, dar e alegerea ta.