| Bul4NNN a întrebat:

Cine poate sa imi spuna care sunt sarbatorile legale si cateva despre ele?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sarbatorile legale sunt prevazute in art.139 din Codul Muncii, republicat in 2011, citez:
"ART.139.(1) Zilele de sãrbãtoare legalã în care nu se lucreazã sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crãciun;
- douã zile pentru fiecare dintre cele 3 sãrbãtori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de cãtre angajator."
Daca nu stii cate ceva despre ele cauta pe internet si gasesti multe date. Numai bine!

| iulikka a răspuns:

Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

| manke a răspuns:

Vezi aici : http://www.zilelibere.com/.