| imc1995 a întrebat:

Problema sta cam asa, am un cuib de randunele la casa si problema e ca a murit mama lor cu ce le pot hrani ca am nevoie in seara asta ca sunt infometate si mie mila de ei pls help dau funda!

11 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Daca sunt mici ma indoiesc ca vor trai mai mult de cateva zile, doar daca ai tu pe ce arunca timp si energie. Mai bine nu te amesteca si lasa natura in voie.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Randunelele se hranesc din zbor cu insecte mici, hrana pe care o dau si puilor, doar ca insectele sunt de mici dimensiuni, precum si apa.Sunt sigura ca nimic altceva nu le va face bine. Sunt pasari care fac zeci de zboruri pentru a aduce puilor insectele pentru a-i hrani.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Imi pare rau ca nu ai inteles mesajul meu. Randunelele sunt pasari calatoare, ceea ce inseamna ca nu le poti ingriji si tine tot anul. Pana la vremeea migrarii le poti hrani cu insecte din gradina. Nu cred ca vor manca galbenus de ou sau firimituri de paine. Vrabiile, da.
De aceea am fost directa ca sa nu ai o emotie prea puternica cand vor muri, pentru ca stiu de la 2 persoane ca acest lucru s-a intamplat. Ele au incercat sa le hraneasca ca pe vrabii si n-au reusit sa tina in viata randunelele. Este normal sa incerci orice, desigur, si apreciez dorinta ta de a le salva, dar daca vrei acest lucru, ca in 2 luni sa creasca si apoi sa-si ia zborul spre alte locuri calduroase, incearca sa le hranesti asa cum sunt obisnuite, adica cu insecte si apa.
Iti doresc din tot sufltul sa reusesti si chiar sa ma tii la curent cu actiunea ta caritabila de a le salva! Mult succes!

| Marutza a răspuns:

Salut! Imi pare rau pentru pui si pentru mama lor. M-am informat putin si scria pe un site: "La inceput, pana sa invete sa zboare singuri si sa isi procure hrana, acestia sunt hraniti cu insecte de mici dimensiuni.", dar problema este cum ii hranesti tu, pentru ca mama lor le baga hrana direct in cioc. Maine incearca sa gasesti un magazin pescaresc sau o piata de unde sa iei viermisori, puii trebuie hraniti des, aici sunt niste lin-kuri cu toate sfaturile necesare pentru hrana puilor de pasare.Mult succes!

http://www.animale.ro/forum/showthread.php?p=2578972#post2578972

http://www.animalutze.com/......wforum.php

| Marutza a răspuns:

Uite inca un link cu o poveste asemanatoare:

http://www.zambesc.com/un-pui-de-randunica/

Bafta! :D

| Mariaa a răspuns:

Iei cateva oua proaspete, le fierbi bine, le lasi sa se raceasca, iei galbenusul si il pisezi asa.sa devina o pasta.foloseste furculita big grin
si baga-le pasarilor pe cioc
funda?batting eyelashes

| Ionutz a răspuns:

Si eu am patit exact la fel mama lor a murit [a mancat-o pisica mea] eu le-am dat sa manance musculite si rame mai exact rame pana ce au crescut mai mari. Funda?

| imc1995 explică:

Gbrltdr. mersi pentru incurajare raised eyebrows

| imc1995 explică:

Problema sa rezolvad \dancing a venit perechea randunici si ii ingrijeste big hug mersi mult pentru raspunsuri!

| Ati_6626 a răspuns:

Ce s- a intamplat cu puii? Si eu am patit la fel si astept sa vad daca perechea va avea grija de ei

| Ati_6626 a răspuns:

Au supravietuit puii?