| Dan10079 a întrebat:

Vreau niste formule chimice ale substantelor generale as vrea minim 15 si nu va ganditi ca imi trebuie pentru scoala sau asa vreau sa stiu eu asa..cumva pentru cultura mea generala big grin!

Răspuns Câştigător
| VyCanisMajoris a răspuns:

Niste exemple:

FORMULE CHIMICE
Notarea prescurtata a moleculei unei substante cu ajutorul simbolurilor chimice senumeste
formula chimica.
Prin formula chimaica se indica felul si numarul atomilor dintr-o molecula.CLASSIFICAREa.Formulele substantelor simple E
n
in care E-simbolul elementului chimicn-numarul de atomiEx: H
,O
,Cl
,N
,Br
,I
,F
,P
,S,Mg,Al b.Formulele substantelor compuse a b

valentaX
a
Y
b
Indicii a si bEx : III II

valenta I II

valenta I I

valentaAl O

Al
O
; Na S

Na
S; H Cl

HCl
Unele substante contin in compozitia lor grupari de atomi (radicali acizi) :

Grupari monovalente :OH-hidroxil; NO
-azotat; NO
-azotit

Grupari divalente :CO
-carbonat; SO
-sulfit; SO
-sulfat

Grupari trivalente tongueO
-fosfat; PO
-fosfit
Ex : I I1. a) Na OH –hidroxid de sodiu (natriu); II IMg(OH)

-hidroxid de magneziu

; III IAl(OH)
-hidroxid de aluminiu; I Ib) Li NO
-azotit de litiuII ICa (NO
)
-azotit de calciuAl (NO
)
-azotit de aluminiuI Ic)Cs NO
-azotat de cesiuII IBa (NO
)
-azotat de bariuIII IAl (NO
)
-azotat de aluminiu2. I IIa) Cs
CO
-carbonat de cesiuII IIBa CO
-carbonat de bariu

1 răspuns:
| pozeanimate a răspuns:

H3C-COOH acid acetic
H-COOH Acid formic
H3C-CH2-COOH Acid propionic
H3C-(CH2)14-COOH Acid palmitic
H3C-(CH2) 16-COOH Acid stearic H2C=CH-COOH Acid acrilic (propenoic) H2C=CH-CH2-COOH Acid vinil acrilic CH3-CH=CH-COOH Acid crotonic