| Radu_Tasca_1997 a întrebat:

Salut 1gb ram(896 mb ram din cauza ca nu am placa video)2. 6celeron dual core si am windows 7 STARTER si nu imi merge bine. oare sa imi pun xp?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Windows 7 STARTER e o editie limitata, dedicata netbook-urilor. Nu, nu bagi XP(e un OS prea vechi). Upgradeaza la Windows 7 Home Premiumwinking

| tteo92 a răspuns:

Bineinteles,windows xp ai nevoie cu un 1gb ram nu faci nimic pe w7, debia iti ruleaza, pe windows 7, ai nevoide de cel putin 3gb si un procesor mai bun.
bafta!

| Radu_Tasca_1997 explică (pentru tteo92):

Pai pe placa mea de baza scrie win 7

| tteo92 a răspuns (pentru Radu_Tasca_1997):

Pai placa ta de baza suporta w7, dar nu si celalalte piese. Daca vrei sa iti ruleze windows 7, ai nevoie de o placa video mai buna, de ram si un procesor, placa de baza nu face cat toate pisele astea.

| Radu_Tasca_1997 explică:

Pai daca fac update la w7 home premium nu o sa imi mearga mai greu si de ce sa am alt procesor k asta e destul de bun

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu_Tasca_1997):

Pai tocmai de-aia! Procesorul si memoria sunt suficiente pentru Home Premium. Dimpotriva, Home Premium merge mai bine. Poti sa-ti bagi XP-ul, consuma ceva mai putin, insa e o antichitate. Daca tot ai procesor dual-core(e adevarat, nu unul foarte bun) e recomandat sa instalezi Windows 7(dar nu Starter sau chiar si Home Basic) pentru ca stie sa-l opereze mai bine decat XP. Oricum ar fi, avand in vedere ca placa video e integrata, performanta nu ar fi cu mult mai buna in XP, poate chiar deloc mai buna.