| Ioana012 a întrebat:

Salut! Am 17 de ani și vreau sa dau la facultatea de mate info Brasov pe profil de Informatica la învățământ cu frecventa. Precizez ca ca sunt pe profil mate-info (clasa a 11),
Cam cum ar arata un orar si dacă sunt materii de care ar trebui sa ma îngrijorez?
Ce si cum e cu sesiunile?
Se intra doar pe baza de dosar,corect?
Care sunt oportunitățile de a imi găsi un job pe perioada facultății?
In ce domenii din aria de IT pot profesa dupa? (de exemplu Web developer, Web Designer, Database Developer, Software tester, etc etc)
Ce recomandari, personale, aveti intr-o anume arie? (detalii in sine despre, avantaje/dezavantaje, cautarea pe piata, etc); (asta e pentru mine deoarece inca nu m-am decis pe ce arie sa merg si am nevoie de informatii/indrumare)
Cum sunt profesorii și dacă sunt lucruri folositoare care se predau sau doar chestii " învechite "?

Răspuns Câştigător
| CLaudia2812 a răspuns:

Buna!

In primul rand, felicitari ca vrei sa continui in domeniu. Si eu am terminat un liceu mate-info intensiv info in 2019, si la un moment dat chiar cochetam puternic cu ideea de a ma muta la uman. Insa faptul ca m-am "fortat" sa raman la mate-info, sa ma pun pe invatat si sa urmez o facultate in domeniu a fost cea mai buna decizie si sunt foarte mandra de ea.

Un prieten a terminat Info la Brasov si din ce stiu, s-a plans foarte tare de analiza matematica, algoritmi fundamentali si C#. De profi s-a plans ca ar fi 2 fosile cu care e destul de greu sa iei examenele laughing Admiterea e doar pe baza de dosar. Din pacate aici nu te pot ajuta mai mult deoarece nu am absolvit aceasta facultate.

Depinde cat de buna esti la info si cat de tare te pasioneaza. Eu momentan lucrez pe testare software, desigur, cred ca obiectivul oricui ar fi sa ajunga pe partea de backend development, dar de exemplu acolo sunt constienta ca nu am talentul necesar. In orice caz, oportunitati de angajare inca sunt multe.

Mult succes!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat