| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am început sa iau Betahistina, un medicament pentru senzațiile de amețeală care ma mai apuca asa din când în când pentru câteva secunde și pentru faptul ca îmi simt capul ca și când m-ar tine cineva de cap continuu, desigur la recomandarea medicului, analize făcute, mers la neurolog deci nu iau de capul meu (asta ca să stiti).

Dar ce vreau sa va întreb, mai este cineva care ia Betahistina?

Ași dori sa întreb, efectele cam în cate săptămâni de administrare a medicamentului (o pastila dimineața și una seara) se pot observa?

Am tratament de 3 luni + 2 săptămâni jumate de pastila dimineața și jumate seara, deocamdată sunt la a 16 zi, deci am întrat pe acea treia săptămână de când iau medicamentul.

PS: am făcut și ct la cap (cranio cerebral) ca să elimin orice dubiu în legătură cu capul și nu sm absolut nimic.
Sunt în schimb obez, am 1.73 înălțime, 24 ani jumate, 125kg, acum nu vreau sa strig, dar câți nu sunt grași, 3 sferturi de planeta și nu mai sunt amețiți, plus ca și eu sunt obez de mic copil nu pentru ca ași avea o problema ca nu am nimic, mi-a plăcut mâncarea și atâta tot, ideea este ca sunt de ani de zile obez și nu am mai avut nimic ai nimic și chiar ma simțeam foarte bine.
Tensiune nu am, în ciuda faptului ca sunt obez, am 12 cu 7, n-am treaba!
În fine, sunt curios în categoria săptămâni își face betahistina efect?
Nu scrie nicăieri, de asta întreb!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu iei medicatie contraindicata pentru problema ta de sanatate!
Nu stiu ce medic idiot ti-a putut prescrie asa ceva, cand cauza ametelilor tale nu sunt neurologice ori vertigo ci ameteli date de diabet.
Elimina complet zaharul si garantez ca-n 3 saptamani scapi definitiv de ameteli. atat dureaza pana iese zaharul din sange si scapi de obsesia si poftele de dulce.

Tu trebuie sa iei in serios obezitatea si diabetul ca ajungi rapid pe lumea cealalta daca ignori toate aceste simptome din cauza hranei total nesanatoase pe care o mananci.
Elimina complet din hrana ta: zaharul, dulciurile, painea, pastele hainoase, pizza, orice este carbohidrati, suc, bere, alcool, astea nu ar trebui sa mai existe pentru tine.

la 1.73m trebuie sa ai maxim 75kg.
Asadar, tu ai de pierdut 50kg si te rog sa iei problema slabitului drastic in serios, ca-i pacat la anisorii astia sa fii obezi si sa mori atat de tanar.