| MILaurentiu999 a întrebat:

Am o chestie oarecum banala dar pe care nu am inteles-o la fizica.Care este diferenta dinte rezistenta electrica si rezistivitate? Va rog sa nu-mi copiati vreo definitie si sa-mi ziceti asta e diferenta.

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Rezistența este "un obiect" ( o piesa) iar rezistivitatea este o "proprietate" ( o caracteristica) a materialelor.
( Așa cum oglinda este un obiect iar reflexia este o proprietatea a oglinzilor)

| missfatadelatara a răspuns:

Rezistența electrică este -o mărime fizică- prin care se exprimă proprietatea unui conductor electric de a se opune trecerii prin el a curentului electric.
Rezistivitatea electrică este -proprietatea- specifică unui anumit material de a se opune trecerii unui curent electric prin el.

| TonyGTO a răspuns:

Rezistenta electrica arata cat de bine un material se opune trecerii electricitatii, pe cand rezistivitatea spune doar daca o face.(nu stiu sa explic mai simplu de atat)