| Pacanele777 a întrebat:

Salut, am o curiozitate, dacă bag o siguranță B16 A si plec spre doza cu cablu de 2, 5 mmp, iar din doza fac 2 ramificații către 2 prize, intr o priză fiind frigider și în alta cuptor cu microunde, etc consumatori mici, as suprasolicita instalația? Vreau sa aud sfaturi de la cunoscători, nu vreau sa supradimensionez instalația fără rost.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

In mod normal cuptorul microunde, aragaz, masina de spalat, masina uscat, frigider, aer conditionat, trebuie sa aiba fiecare siguranta lui in tablou, deci fiecare sa aiba circuit separat, asa este cel mai bine.

Daca nu poti face asa, atunci te poti ramifica cum intrebi si tu, dar baga cablurile cele mai groase, adica care le poti conecta la tablou,, cel putin de la tablou pana la acea ramificatie.

Cablurile daca is mai groase, e si mai bine, nu vei avea niciodata acolo probleme, daca ai conectia bine facuta.

Poti baga cablu sa suporte si 30 de A, nu te deranjeaza cu absolut nimic, e chiar f bine pentru consum si orice ai acolo.

Unia or sa spuna, costa mai mult cablu mai gros.Costa dar tu nu ai km de cablu, cit cablu folosesti tu, iti spun ca si deai pune de 5 ori grosimea ce arati tu, aia de 2.5 si tot ieftine ar fi cablurile.

Plus de asta nu faci instalatie in fiecare zi, apoi, cum am spus in pereti niciodata nu vei avea probleme cu cabluri groase, indiferent ce se intampla, in caz de ceva la capete vor fi problemele, adica la tablou sau la prize, unde tu ai acces f usor.

Eu asa as face, as merge pe cabluri nu groase, ci foarte groase, esti sigur ca n-o sa ai probleme.

Consum este mai mare la cablurile subtiri comparativ cu cele groase.Multi nu stiu, dar daca cablu este subtire, pierderea de energie este mai mare decat in cazul unui cablu mai gros.

Sa intelegi, asa ca idee, energia care circula printrun cablu, conductor zii cum vrei, intimpina rezistenta, ca urmare au loc ceva pierderi de energie acolo.
De asemenea daca mergi cu cablu la min, cit cere minim acel consumator, acea pierdere se mareste si mai mult.

Sa spun si mai simplu, daca ai pus mina vreodata pe un prelungitor electric, dupa ce ai folosit stiu si eu ce scula, sau pe orice fir si era cald sau fierbinte, ei aia asta arata, acea caldura este energie pierduta.

Daca ai fi electrician, sau firma care executa lucrari, atunci da inteleg, se aduna de la fiecare cate putin si banii pierduti ar fi ceva seminificativ, dar tu faci la tine acasa, baga tata cablu cit aracu de la vie laughing

Daca este mai gros mereu va fi mai bine, Daca este subtire, fi sigur ca vei avea probleme.

Pt citiva zeci de lei n-are rost sa faci chestii ieftine si proaste.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este OK.
Fa intreg traseul (siguranta-, doza si prize) tot cu fire monofilare de cupru 2. 5mmp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa se faceau instalatiile de apartamente, pe vremuri. O siguranta 16A pe priza, din care pleca un singur traseu, parca 2.5mm dar din pacate de aluminiu, deci mai slab decat cuprul... Si rezistau cu brio pana pe la 3kw consum (total).
Un frigider nu stiu exact cat are in functionare, dar e vorba doar de cateva sute de W.
Un cuptor cu microunde are 800-1000W. Deci impreuna, ai doar vreo 1500W, un consum foarte usor de dus.
Eu in garaj mi-am pus deocamdata o priza dubla cu traseu de 2, 5mm, consum pe ea uneori 2000W + inca un consumator mai mic, cum ar fi boxele si un incarcator de telefon. Am palpat firele constant, nu se incalzesc niciodata, nu am scaderi de tensiune si nici nu mi-a decuplat niciodata siguranta.

| lucianMKSro a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un calcul de putere. Formula e simplă P(puterea in Watti) = U( tensiunea in Volti) x I (intensitatea in Amperi).
Pe o siguranta de 16A poti gestiona o putere maxima de aproximativ 16 x 230 = 3680W. Cu toate acestea iti recomand să lasi o marja de eroare de minin 20%.
Cablul cu sectiune de 2. 5mm2 poate suporta un curent continuu de pana la 20-25A în funcție de conditiile de instalare.
Un frigider tipic consuma intre 100 si 400W in functie de marime, dar are de obicei o putere de pornire mai mare. Cuptorul cu microunde merge pana la 1500W. Alti consumatori mici (incacatoare de telefon, mixer, si alte mici dispozitive de bucatarie) sa presupunem un 500 de W aditionali.
Un calcul total de putere ar fi de 2400W + 20% marja = 2880W / 12.52A. Deci da, ar trebui sa functioneze fara probleme. Fa si tu un calcul de putere pe tot ceea ce va fi alimentat pe circuit simultan. Atentie ca nu cumva sa bage cineva din nestiinta si un aspirator in mix, ca atunci calculul nu mai iese.

| Pacanele777 explică (pentru lucianMKSro):

Păi adaugi acel cos de phi

| lucianMKSro a răspuns (pentru Pacanele777):

Tu vrei să vorbesti despre putere reactivă când răspunsul pe care l-ai considerat cel mai util este "bagă cablul cât aracul"? laughing