| MihaiKJL a întrebat:

Am o problema am un calculator cu 2 ghz procesor 2 RAM si pana acum am folosit win XP nu mai stiu exact care SP dar de curand am reinstalat win XP SP3 si am formatat tot si vreaus a zic ca merge rau tare deci daca descarc ceva si ascult o melodie, melodia se aude sacadat, filmulete se vad pe frame ce sa fac?

Oare sa pun win 7 sau altceva va rog un ajutor.

Răspuns Câştigător
| marius08 a răspuns:

Salut,
Reinstaleaza driverele pentru placa video si placa de sunet. (de pe site-urile producatorilor)

Este posibil sa ai praf in ventilatorul procesorului (se incinge si poate da simptomele precizate de tine).

Daca nu s-a rezolvat problema incercand cele 2 variante incearca Windows 7.

Succes

| MihaiKJL explică (pentru marius08):

Am pus win 7 aceeasi treaba am uitat sa precizez ca am pus un hard disk nou SATA 2 pe care nu il vad in BIOS poate fi din cauza lui ca win am instalat si aceeasi problema nu cred ca toate win au aceeasi problema nu are cum.

Daca ma poti ajuta ti-as fi reunoscator.

| marius08 a răspuns (pentru MihaiKJL):

Deconecteaza HDD-ul nou si verifica daca acceasi problema apare.

Cauta pe site-ul producatorului placii de baza un update de BIOS (daca gasesti fa un back-up versiuni actuale).

Daca nu gasesti o alta versiune, incearca sa setezi BIOS-ul la Default System Settings (sau ceva asemanator vei gasi). Poate aparea pe prima pagina a BIOS-ului la placile de baza mai vechi.

Se pare ca problema apare din cauza BIOS-ului sau a unei probleme tehnice a placii de baza.

Succes

| MihaiKJL explică (pentru marius08):

Am scos si HDD ala nici o schimbare la fel am pus toate driverele.

Iti zic ca mergeam mai bine inainte de reinstalare sad

| MihaiKJL explică (pentru marius08):

Am dat cu default la fel face nu are ucm sa fie rpblema tehnica pentru ca acum 2 zile mergea perfect dar am decis sa ii dau format si reinstalare pentru al curata.

| marius08 a răspuns (pentru MihaiKJL):

Incearca sa descarci un packet codec (K-Lite de preferat) si vezi daca se mentine problema.