| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Salut! Am pus fir de 3mm la motocoasa si cand apas pe acceleratie mi-l infasoara de tambur si mi-l scoate pe tot afara...ce sa-i fac? E prea gros? Am mai pus fir pe tambur si mi-a mers, cosesc de ani de zile ocazional, dar acum pun fir pe tambur, pornesc si cum dau de iarba, imi infasoara firul, l-am pus pe tambur si in sensul acelor de ceas, si invers si acelasi lucru...trebuie pus un capat intr-un sens si celalalt in alt sens

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar manual nu ai la acea scula? Citeste ce spune manuala, acolo iti spune clar ce fir poti folosi ca si grosime.

Referitor cum sa pui firul pe acel tambur ce mai este, la fel in manual iti arata cu poze.

Dar ca idee, se taie fir de o anumita lungimesi se da pe din doua,, acolo la mijloc, indoi acel fir, il indoi sa se cuteze, si ala se pune primul in acel tambur si tu mergi infasurind 2 fire, iar la final vei avea 2 capete, un capat scoti intr-un orificiu al acelui tambur, celalalt capt la celalalt orificiu.

Asta e tot ce trebuie sa faci.Pt inceput e nitel mai greoi, mai ales daca nu ai mai facut, dar te descurci tu, dupa o sa fie floare la ureche.

Daca vrei sa fie si mai simplu, cumperi alt cap de ala, sau tambur cum so numi, dar la care se monteaza capete scurte, are 3, uneel si 4 sa le zic asa "pastile'' Tu tai capete de fir, le cutezi de la mijloc si le introduci f simplu si f usor in acele 3 sau 4 pastile de care vorbesc.

Am vazut, chair eu am cumparat un tambur genul asta Stihl il am sigilat, nu l-am folosit niciodata.
Mai am inca unu facut de Rhino sau cum se numeste brandul ala, deci am 2 tmabururi genul asta, niciodata nu am folosit, pentru ca nu am coasa laughing dar nici ce sa cosesc, aici unde is acum, locuioesc la aptm.

De ce am luat? Intentionasem sa iau o coasa de asta, s-o duc in RO pentru mama, intre timp o luat sora mea, nu am mai luat, dar am tamburii aia ce zici tu.

Am vorbit cu cineva intimplatior si a spus ca el o renuntat la tamburu ala ce vine cu scula, si o pus asta ce azic eu si de atunci sa nu mai auda de bamburul ala ce trebuie sa infasori fir, citeodata se si blocheaza, trebuie sa scoti, iar sa infasori si tot asa.

Tamburul ce spun eu se uzeaza si mai greu, pentru ca acele pastile., sau nasturi, cam asa arata ca nisxte nansturei cu gauri, au la rindul lor o miscare, se rotesc putin, ce face ca firul cand loveste sa nu mai forteze asa rau si sa se uzeze.

In sf doar un singur om am gasxit ce mi-a spus ca folosit si ca pentru el e cel mai bun.
Dar mai recent ce am vaxut la magazine, au si capete deja facute, indoite deja, ceea ce inseamna ca is ceva oamenii care folosesc, altfel nu mai vindeau aia capete de astea ce zic.

Tu cosesti de ani de zile, dar habar nu ai sa pui fir pe acel tambur, e bun si asa rau laughing
Asa se pune cum am aratat eu mai sus, indiferent ce coasa este ce brand asa se pune.

Dai firul pe jumate, faci 2 fire, dar fara sa le tai, prinzi mijlocul de acel cirlig din tambur, apoi infasori in acelasi sens ambele fire cate un capat la terminare intra in cate un orificiu din tambur, unde ai 2 orificii.

Spor la infasurat laughing

| urascnii88 a răspuns:

Eu stiu ca se pune ambele in acelasi sens, poate e prea mica grosimea firului?