| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am si eu o mare dilema.Acum o saptamana, cineva, un anumit prieten a inceput cu figuri, fite si a inceput cu amenintari.Nu mi-a fost si nu imi este frica de el.Pana aseara am fost cuminte, dar nu am mai rabdat.Impreuna cu 3 prieteni l-am prins pe strada nu era nimeni, si aproape l-am bagat in spital.Nu am folosit nimic in afara de pumni. El spune ca am fost singurul care m-a vazut la fata si va depunde plangere.Am 16 ani. IImpliniti in febroarie. Ce pedeapsa pot lua? E vorba de inchisoare?

Răspuns Câştigător
| mary23 a răspuns:

Nu se pune problema de inchisoare. Dar nu este chiar atat de simplu. Baiatul isi poate scoate certificat medicolegal. Spera sa nu ii fi lasat urme grave si gandeste-te foarte bine daca au fost martori. Pt ca daca nu a vazut nimeni, nu are cum sa dovedeasca faptul ca tu l-ai agresat.
Ai grija de tine si alta data gandeste-te de doua ori inainte sa faci asta.

7 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Fapta prevazuta la art. 180 alin. 2 si 21, care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art. 181, savârsite din culpa, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

Se pot intampla multe...

| lallalle a răspuns:

Inchisoare nu! Pt ca esti minor...

| mFlorian a răspuns:

Amenda . .

| kattya96 a răspuns:

Nu. Cel mai rau la un minor este scoala de corectie. Dar cred ca vei primi adica parintii vor primi o amenda. Ceva de genu. Oricum l-ai bagat in spital, deci asta o sa fie un advertisment care daca va fi incalcat te va putea duce la scoala aia.
Incearca sa fii cuminte.
SUCCES! happy

| hamsteru a răspuns:

Salut,dupa legile adapte in 2011 se pedepseti cu 1 saptamana-1 luna inchisoare sau daca este de la scoala exmatriculare

| stefan97nic a răspuns:

Din pacate daca va depune plangere poti sa iei intre 1 si 3 ani de inchisoare

| sirina_7189 a răspuns:

In primul rand, nu trebuia sa reactionezi asa.Nu trebuia sa-i dai atentie; iar daca se lua de tine atunci le spuneai parintilor. Daca "prietenul tau" va depune plangere atunci nu cred ca e vorba de inchisoare...insa parintii tai vor plati o amenda ca nu au avut grija de tine.Depinde si cat de suparat este el si familia lui.Dar sa speram ca nu va depune plangere.Ar trebuii sa-ti ceri iertare(poate o sa ajute putin).