| razvanph a întrebat:

Salut am si eu un dual core de 2400 cu 1 gb ram si placa video de 512, pana acum cateva zile imi mergea f bine in majoritatea jocurilor. cel mai frecvent joc warcraft 3 (dota) si pana acum aveam 60-70 de fps, acum am de la 30 in jos ...care ar fi problema? am si formatat calc azi! ajutati-ma va rog!

3 răspunsuri:
| andrei90tm a răspuns:

A mai deschis cineva un subiect asemanator:
-ai reinstalat windows?
-ce placa video ai? ( daca e nVidia descarca driver-ul de pe http://www.nvidia.com )
-de cat timp nu l-ai mai curatat inauntru de praf? ( desfacem calculatorul componenta cu componenta si curatam de praf; eu folosesc aspiratorul :)); sa nu lasi praf in cooler-ul static de pe procesor si nici de placa video daca nu e onboard; eu unul imi desfac si sursa cand imi curat PC-ul de praf. daca crezi ca te descurci da-i drumul )
-hdd-ul cat mai duce? ( cand l-ai scanat ultima oara de erori, bad-uri etc? dupa ce il scanezi sa nu uiti sa-l si defragmentezi... :) )
-poate sa fie si jocul ( incearca sa il reinstalezi )

Numai bine!

| Incubus a răspuns:

Facea asa si inainte sau doar dupa formatare daca da cauta drivere daca nu cauta pe la mufele interne (poate din lovit sau ceva sa miscat)daca sa incetinit in timp si nu odata brusc o curatenie ar fi buna,(procesorul nu se mai raceste bine si se limiteaza procesarea pentru protectie, ca sa nu se arda)cat despre WArCrAft nu e mare ar trebuie ca procesoarele sa nu urce 100%in timpul jocului(lasi taskmanageru deschis in timp ce te joci, il deschizi cu ctrl+alt+del, ca sa vezi procesoarele cum lucreaza dai de sus la prestatie sau performanta sau ce SO ai,)Oricum ca sa gasesti sol cauta problema (ce ai facut cu calculatorul in ultimile zile, si o sa iti dai seama si de problema ex:ai mutat unitatea )

| procust a răspuns:

Poate nu ai instalat driverele bune pentru placa video, sau nu s a intalat corect windowsul!