| led01 a întrebat:

Salut, are ceva daca am comandat un aranjament floral in cutie in forma de inima cu 24 de fire? vreau sa ii fac cadou mamei mele de ziua ei, dar cineva mi-a spus ca 24 sunt doar pentru morti, sunt panicat ajutor

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este. La persoane vii se dau cu numar fara soț.

| anonimg a răspuns:

Nu te îngrijora. Este un aranjament floral, și nu este buchet. Crezi că în coroanele de flori pentru morți sunt puse un număr par de flori? Sau dacă te duci la un mort cu un număr impar de flori, o să învie mortul?
La un aranjament floral pui atâtea flori cât este nevoie; dacă pui mai puțin cu una se strică design-ul.
Sau dacă îi duci prietenei tale un buchet de flori cu număr par după numărul ei de ani, se mai ține cont că este număr par? Nicidecum.
Deci stai liniștit.
Mai mult, superstițiile nu sunt biblice și deci nici sănătoase.

| ReddY25 a răspuns:

Să știi că gestul contează de fapt și de drept

| ioana748 a răspuns:

Nu este nici o problema.
Mama ta va separa un trandafir din aranjament si vor ramâne 23.
Un gest frumos, felicitări.

| popapopica a răspuns:

La 24 nu le mai numara nimeni.
Exista o "conventie" ca la morti sa se duca flori in numar cu sot si la vii fara sot. Explicatia ar fi ca "perechea" florii este persoana la care le duci, considerata frumoasa ca o floare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoti una si gata