| andreiboss31 a întrebat:

Salut as avea si eu o intrebare pneumonia se ia ca as vreas a ma duc la scoala...

Răspuns Câştigător
| Lushian a răspuns:

Nu...pneumonia e doar o raciala foarte agravata
Nu toate pneumoniile sunt contagioase. Unii microbi insa (inclusiv virusurile) se transmit de la un om la altul prin aer. Astfel, se pot produce „microepidemii intrafamiliale", in care majoritatea membrilor familiei sunt bolnavi, chiar daca unii fac pneumonie, iar altii doar un guturai. Evitarea contactului cu pacientii bolnavi de infectii respiratorii este recomandabila, mai ales pentru persoanele cu risc crescut de a face pneumonie.

e mai bine sa stai acasa!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai mai bine acasa sa te vindeci este rau sa te chinui cu orele la scoala cand te simti rau este mai bine asa! Sanatate!

| pirla a răspuns:

Daca te referi la aprinderea de plamani nu se ia!

| Iasmina235 a răspuns:

Nu...pneumonia e doar o raciala foarte agravata