| maruneakflorin a întrebat:

Salut as vrea sa stiu cum pot scoate unele pete mici de rugina de, pe trompeta sau macar sa stiu din ce cauza apare ca sa evit imultirea lor

Răspuns Câştigător
| iulain13 a răspuns:

Pentru a evita zgarierea ei iti recomand sa cumperi o paslă abraziva cu granulatie de 800-1000 sau chiar mai fina 2000 (costa undeva la 5 lei) Si frecicu motorina/coca cola usor pana se duce. Prevenirea ruginei la un instrument se poate face doar prin pastrarea acestuia in locuri fetita re umiditate, gen in camera la tine. Nu stiu daca poți face asta la instrumente dar cred ca exista ceva grund/primer transparent daca vrei neaparat sa faci o treaba, însă ai riscă sa-i strici aspectul. Bafta

1 răspuns: