| VaseaB a întrebat:

Salut băieții la voi și mă adresez, ma adresez pe TPU ca nu am alte forumuri de consultare, am niște mari probleme cu armata și nu sunt în țară și cică dacă nu o să mă prezint sau să primesc o amenda și cum o să întru în Moldova ar putea să mă ia deodată de la postul vamal la armata. sau din auzite cică mai faci și închisoare 2 ani sau te pune în căutare(interpol) există așa ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu cunoastem legile din Republica Moldova, dar se poate numi dezertare, daca ai primit ordin sa mergi la armat si tu ai fugit peste hotare iar pedeapsa este intr-adevar puscaria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce situație e vorba... Lucrezi in armata? Dacă nu atunci nu îți face nimic decât daca tara intra in război.

| anonimg a răspuns:

Cred că toți care sunt în străinătate i-a chemat armata (bineînțeles la o anumită categorie de vârstă); dar nu am auzit să se fi prezentat cineva.
Armata nu este obligatorie. Iar în caz de război se va anunța pe mijloacele de comunicare. Și nimeni nu a fost căutat pe interpol. Armata nu știe care din cei chemați mai sunt în viață sau sănătoși.

| Dragobeta a răspuns:

Tu vorbesti de Republica Moldova? De ce intrebi aici? In Romania armata nu mai este obligatorie. Asa ca nu stim cum este la voi. Intreaba pe un forum din tara voastra.
Eu zic ca e mai bine sa te prezinti, sa faci armata. Altfel vei fi considerat dezertor si e de rau. Nu scapi doar cu amenda.