| Ionut_Jmtsu_1989 a întrebat:

Salut,care este media costurilor pentru un site tip motor de cautare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

100 E e o nimica toata.

Sa faci un motor de cautare ai nevoie in primul rand de niste cunostinte serioase de programare/ Trebuie sa iti faci un crawler care sa mearga pe net sa doanloadeze pagini, trebuie sa le indexezi apoi, sa retii indexii samd.

Interfata grafica e doar o fractiune infima din ce inseamna motor de cautare.

Ca sa retii indexii ai nevoie de niste servere (multe la numar) tapanoase tare si sa stii ca preturile pentru un server serios pleaca de la 60$ pe luna.

Pe langa asta ai nevoie si de niste servere administrate cum trebuie, de cineva care se pricepe la aministrarea reletelor in linux, downlodarea de pagini la o viteza mare presupune destul probleme, mai ales in ceea ce priveste distribuirea ca asta nu e o treaba de un singur server.

Pretul pentru ceva mediocru trece de 10000E si multe, foarte multe ore de munca.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce costuri te referi?

| Ionut_Jmtsu_1989 explică (pentru suntserios):

Pai cat costa sa-l faci, intretinere, etc.

| OnuOnulică a răspuns:

Crede-ma foarte mare...

| Ionut_Jmtsu_1989 explică (pentru OnuOnulică):

Cineva mai sus a spus incepand de la 100 de €...nu vreau sa ma intrec cu google laughing

| suntserios a răspuns (pentru Ionut_Jmtsu_1989):

100 E e o nimica toata.

Sa faci un motor de cautare ai nevoie in primul rand de niste cunostinte serioase de programare/ Trebuie sa iti faci un crawler care sa mearga pe net sa doanloadeze pagini, trebuie sa le indexezi apoi, sa retii indexii samd.

Interfata grafica e doar o fractiune infima din ce inseamna motor de cautare.

Ca sa retii indexii ai nevoie de niste servere (multe la numar) tapanoase tare si sa stii ca preturile pentru un server serios pleaca de la 60$ pe luna.

Pe langa asta ai nevoie si de niste servere administrate cum trebuie, de cineva care se pricepe la aministrarea reletelor in linux, downlodarea de pagini la o viteza mare presupune destul probleme, mai ales in ceea ce priveste distribuirea ca asta nu e o treaba de un singur server.

Pretul pentru ceva mediocru trece de 10000E si multe, foarte multe ore de munca.

| mijlsach a răspuns:

De punde de motorul de cautare...dar pleaca de la cel putin 100Euro pe luna

| Ionut_Jmtsu_1989 explică:

Pute-ti sa-mi recomandati pe cineva care face site-uri? merci