| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cei mai inalti munti din Romania?¿, spuneti-mi cu inaltimea si cu numele muntelui. Dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| roxana16 a răspuns:

Muntii fagaras cu varful moldoveanu-2544m

4 răspunsuri:
| evostyle7 a răspuns:

2.544 m --- Vârful Moldoveanu, Munții Făgăraș; cel mai înalt vârf din Munții Făgăraș și din România;
2.535 m --- Vârful Negoiu, Munții Făgăraș;
2.527 m --- Vârful Viștea Mare, Munții Făgăraș;
2.522 m --- Vârful Călțun, Munții Făgăraș;(Muntele Lespezi)
2.519 m --- Vârful Parângul Mare, Munții Parâng; cel mai înalt vârf din Munții Parâng;
2.517 m --- Vârful Cornul Călțunului, Munții Făgăraș;
2.509 m --- Vârful Peleaga, Munții Retezat; cel mai înalt vârf din Munții Retezat;
2.508 m --- Vârful Păpușa, Munții Retezat; al doilea din Munții Retezat;
2.507 m --- Vârful Vânătoarea lui Buteanu, Munții Făgăraș;
2.506 m --- Vârful Hârtopul Darei, Munții Făgăraș;
2.505 m --- Vârful Omu, Munții Bucegi; cel mai înalt vârf din Munții Bucegi;
2.503 m --- Vârful Bucura Dumbrava, Munții Bucegi;
2.501 m --- Vârful Capul Morarului, Munții Bucegi;
2.501 m --- Vârful Dara, Munții Făgăraș;

Asta dupa acceptiunile wikipedia. Insa exista foarte multe masuratori cu atat de multe variante, pana la urma nu se stie exact care sunt corecte. Daca nu te ajuta la cercetare, datele astea sunt bune.

| didi13 a răspuns:

Cel mai inalt varf din Romania este Varful Moldoveanu cu inaltimea de2 544 metri. Acest varf face parte din Muntii Fagrasi. Funda?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult!

| MakaroW a răspuns:

Carpati Meridionare cu varful Moldoveanu(2544)metri si varful Negoiul(2535